جلد 40، شماره 2 - ( 6-1395 )                   جلد 40 شماره 2 صفحات 68-72 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadzadeh M, Goudarzi H, Dabiri H, Fallah F. Frequency of Enteroaggregative Escherichia coli isolates among patients with diarrhea referred to Tehran hospitals. Research in Medicine. 2016; 40 (2) :68-72
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-1478-fa.html
محمدزاده محمد، گودرزی حسین، دبیری حسین، فلاح فاطمه. فراوانی ایزوله های انترواگریگیتیو اشریشیاکلی در بیماران مبتلا به اسهال مراجعه کننده به بیمارستان های تهران . پژوهش در پزشکی. 1395; 40 (2) :68-72

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-1478-fa.html


استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، hgod100@yahoo.com
چکیده:   (3498 مشاهده)

سابقه و هدف: انترو اگریگیتیو اشریشیاکلی (EAEC)  بعد از انتروتوکسیژنیک اشریشیا کولی (ETEC) به عنوان دومین عامل اسهال مسافرتی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. با توجه به اهمیت تشخیص اسهال مزمن به خصوص در کودکان و نامناسب بودن روش های سنتی در تشخیص EAEC و اطلاعات ناکافی از شیوع اسهال به واسطه ی EAEC ، استفاده از روش های مولکولی می تواند بسیار مفید باشد. در این مطالعه قصد بر این است تا با استفاده از روش PCR،  فراوانی پاتوتایپ­های EAEC در میان باکتری­های اشریشیاکلی ای که از نمونه­های بیماران مبتلا به اسهال مراجعه کننده به چند بیمارستان در تهران جدا شده­ اند، بررسی گردد.

روش بررسی: در این مطالعه ی موردی-شاهدی،  165 نمونه­ ی اسهالی و 165 نمونه­ ی غیر اسهالی از بیماران مراجعه­ کننده به بیمارستان­های منتخب تهران با استفاده از روش­های کشت جهت جداسازی اشریشیاکلی بررسی شدند. سپس با استفاده از روش جوشاندن DNA ایزوله­ های اشریشیاکلی استخراج شد. تمامی ایزوله­ ها از نظر وجود ژن uidA و سپس از نظر وجود ژن aggR جهت شناسایی EAEC با روش PCR بررسی شدند. نتایج با استفاده از  آزمون های آماری  کای دو و  فیشر  مورد ارزیابی قرار گرفت.

یافته­ ها: از میان 165 نمونه­ ی اسهالی و 165 نمونه­ی غیر­اسهالی بر اساس نتایج آزمایشات کشت ، به ترتیب  154  و 146  ایزوله­ ی اشریشیاکلی شناسایی شد. طبق نتایج PCR برای ژن uidA جهت تایید مولکولی ایزوله­ های اشریشیاکلی ،  140   ایزوله  از نمونه­ های اسهالی و 136  ایزوله­ ی از نمونه­ های غیر اسهالی دارای این ژن بودند و ایزوله ­های فاقد این ژن از مطالعه خارج شدند. ژن aggR در 6 ایزوله (28/4 درصد) از نمونه­ های اسهالی شناسایی شد و در نمونه های غیراسهالی یافت نشد.

نتیجه­ گیری: به نظر می رسد که پاتوتایپ­ های EAEC  از عوامل فعال در بیماری اسهال هستند که معمولا به علت ضعف تشخیصی در روش­های کشت نادیده گرفته می­شوند. با توجه به اهمیت این بیماری به­ خصوص در کودکان و بیماران دچار نقص ایمنی، استفاده از روش­هایی مثل PCR جهت تشخیص و درمان به موقع موارد حاد و تهدید­کننده ی حیات می­تواند بسیار مفید باشد.

متن کامل [PDF 471 kb]   (1100 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: میکروب‌شناسی
دریافت: ۱۳۹۴/۶/۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۴/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۵/۷/۲۰

ارسال پیام به نویسنده مسئول


Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb