جلد 42، شماره 1 - ( 1-1397 )                   جلد 42 شماره 1 صفحات 1-6 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The investigation of daily rhythmic of adrenaline and noradrenaline secretion effect and its association with CD34 stem cell mobilization. Research in Medicine. 2018; 42 (1) :1-6
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-1785-fa.html
آقاجانی ساناز، حاجی فتعلی عباس، روشندل الهام، فارسی نژاد علیرضا. بررسی تاثیر ریتم شبانه روزی بر ترشح آدرنالین و نور آدرنالین و ارتباط ان با میزان موبیلیزاسیون سلول های بنیادی CD34. پژوهش در پزشکی. 1397; 42 (1) :1-6

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-1785-fa.html


گروه هماتولوژی، علوم پزشکی کرمان ، farsinezhad239@yahoo.com
چکیده:   (799 مشاهده)

سلول‌های بنیادی هماتوپوئتیک بالغین (HSC) که دارای توانایی تمایز به انواع رده‌های سلولی خون می‌باشند، معمولاً از مغز استخوان جدا می‌شوند. اما این سلول‌ها به مقدار اندک در خون محیطی نیز حضور داشته و مقدار آنها به دنبال تزریق داروی G-CSF در خون افزایش می‌یابد. با این حال، مکانیسم‌های دخیل در حرکت HSCs تحت تأثیر G-CSF ناشناخته می‌باشد. هدف مطالعه حاضر،تعیین نقش ریتم های شبانه روزی و سیستم عصبی در موبیلیزاسیون HSCs می‌باشد. علیرغم اطلاعات فراوان در مورد تاثیر ریتم های 24 ساعته شبانه روز در پروسه­های فیزیولوژیکی بدن ، هیچ مدارکی پیرامون نقش ریتم های شبانه­روزی و ارتباط آن بر سیستم عصبی دریافت کننده ی اطلاعات محیطی و نوروترانسمیترها در موبیلیزاسیون HSCs در دسترس نمی‌باشد.
مواد و روش ها
تحقیق به روش تجربی بر 15نفر از اهدا کنندگان سالم پیوند مغز استخوان، انجام شد. نمونه گیری از خون محیطی در دو زمان 9صبح و 9شب قبل از تزریق داروی G-CSF به عنوان گروه کنترل و نیز در دو زمان 9 صبح و 9 شب در روز چهارم تزریق داروی G-CSF انجام شد، شمارش تام لکوسیت ها و سلول‌های بنیادی CD34+ بر روی نمونه های ذکر شده با روش فلوسایتومتری انجام شد. سطح پلاسمایی آدرنالین و نورآدرنالین نیز با روش الایزا مورد سنجش قرار گرفت و نتایج باآزمون آماری  Paired T test مورد آنالیز قرار گرفت.
یافته ها
طی روند این آزمایش مشخص گشت که شمارش تام سلولی، شمارش سلول‌های بنیادی (CD34 +)،(p value:0.03) و نیز سطح پلاسمایی آدرنالین(p value: 0.04) و نورآدرنالین (p value:0.01)در صبح نسبت به شب افزایش داشته است. علاوه بر این پس از دریافت داروی G-CSF بالاتر بودن  سطح آدرنالین و نورآدرنالین در ساعات اولیه پس از آغاز روشنایی نسبت به شب و مقادیر بالاتر سلول­های CD34+ در صبح نسبت به شب همانند نمونه­های روز کنترل حفظ می­گردد.
نتیجه گیری
تعداد سلول‌های بنیادی و شمارش تام لکوسیت ها در صبح بیشتر از شب بوده و به طور کلی به دنبال تزریق داروی G-CSF تعداد سلول‌های بنیادی در گردش با همین الگو، افزایش چندین برابری را نشان می دهد.بنابراین می توان گفت پدیده موبیلیزاسیون نیز مانند سایر پروسه­های بیولوژیک بدن تحت تاثیر ریتم های شبانه روزی قرار می گیرد.افزایش ترشح آدرنالین و نور آدرنالین  در صبح و تاثیر بر گیرنده های ß2-adrenergic در فضای مغز استخوان منجر به افزایش موبیلیزاسیون شده و در طول روز با کاهش ترشح این نوروترانسمیترها منجر به عکس این فرآیند و کاهش موبیلیزاسیون در ساعات پایانی روز و به هنگام شب می گردد. G-CSF در کنار سایر مکانیسم­های عملکردی برای افزایش حرکت سلول­های بنیادی به خون محیطی از این راهکار طبیعی بدن بهره می­گیرد.
واژگان کلیدی
موبیلیزاسیون، آدرنالین،نور آدرنالین، ریتم های شبانه روزی، فاکتور محرک کلونی گرانولوسیتی(G-CSF)
 

متن کامل [PDF 469 kb]   (569 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: هماتولوژی و انکولوژی
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۸ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۲۸

ارسال پیام به نویسنده مسئول


Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb