جلد 40، شماره 1 - ( 3-1395 )                   جلد 40 شماره 1 صفحات 30-35 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه شاهد ، resoome@yahoo.com
چکیده:   (5349 مشاهده)

سابقه و هدف: ایمونوگلوبولین G (IgG) فراوانترین آنتی بادی سرم و مایعات خارج سلولی بوده و سطح IgG سرم با شدت بیماریهایی مثل نقائص ایمنی، عفونتها و بیماریهای خود ایمنی ارتباط دارد. لذا IgG ارزش تشخیصی بالایی دارد. ایمونوانفورماتیک، شاخه ای از علم ایمونولوژی است که با استفاده از اطلاعات زیستی در کامپیوتر به حل مسائل ایمونولوژیک، فهم بهتر پاسخهای ایمنی وتشخیص دقیق تر بیماریها کمک می کند. این پژوهش با هدف تعیین اپی توپهای ایمونوژن خطی IgG انسان با استفاده از ایمونوانفورماتیک انجام شد.

روش بررسی: توالی و ساختار سوم IgG مرجع انسان در پایگاه داده PDB، ساختار دوم آن توسط نرم افزار Phyre2 و اپی توپهای خطی آن توسط نرم افزارهای Ellipro و IEDB تعیین شدند.

یافته ها: مهمترین اپی توپهای خطی IgG انسان توسط نرم افزار IEDB در ناحیه بین اسید آمینه های 160 تا 175 در زنجیره سبک و 350 تا 360 در زنجیره سنگین معرفی شدند. ۱۱ اپی توپ خطی توسط نرم افزار Ellipro در دومینهای ثابت IgG انسان ( یکی در ناحیه اتصالی به آنتی ژن (Fab) و ۱۰ اپی توپ دیگر در ناحیه ثابت (Fc) در دومینهای ثابت 2 و 3 زنجیره سنگین (CH2 و (CH3 با توزیع مساوی( معرفی شد. شاخص ترین اپی توپها (۵ عدد) در دومین CH3 واقع شده ند.

 نتیجه گیری: در این مطالعه تعداد قابل توجهی از اپی توپهای خطی IgG انسان شناسایی شدند. مطالعات آزمایشگاهی قبلی در این زمینه، تایید کننده این نتایج هستند. اپی توپهای تعیین شده ابزار مناسبی جهت تولید آنتی بادیهای مونوکلونال اختصاصی IgG، تعیین نقشه اپی توپهای IgG و مطالعات فیلوژنیک می باشند.

متن کامل [PDF 1163 kb]   (2304 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: ایمنی‌شناسی
دریافت: ۱۳۹۳/۱۰/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۳/۵ | انتشار: ۱۳۹۵/۵/۵