جلد 39، شماره 1 - ( 3-1394 )                   جلد 39 شماره 1 صفحات 20-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، amanid@sums.ac.ir
چکیده:   (3542 مشاهده)

چکیده

سابقه و هدف: ناباروری ازجمله بیماری‌هایی محسوب می‌شود که شیوع روزافزون و نگران‌کننده‌ای دارد. ده الی سی درصد از ناباروری‌ها به‌عنوان با علت نامشخص (UI[1]) دسته‌بندی می‌شوند. UI یک وضعیت مطلق ازلحاظ بالینی نیست بلکه به ناتوانی در باردارشدن یا زنده‌زایی گفته می‌شود. TGF-&beta1 سایتوکاینی با عملکرد تنظیم ایمنی قوی است و فرایند لانه گزینی و اتصال سلول‌های تروفوبلاست به ماتریکس خارج سلولی را تنظیم می‌کند. در این مطالعه ارتباط پلی‌مورفیسم (C29T (Pro10Leu ژن TGF-&beta1 و ناباروری با علت نامشخص در بیماران ایرانی موردبررسی قرار گرفت.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه مورد-شاهد نمونه‌های خون از ۱۴۲ مرد و ۳۵ زن نابارور و ۲۳۲ مرد و ۱۰۴ زن سالم و بدون سابقه ناباروری (گروه کنترل) جمع‌آوری شدند. استخراج DNA توسط روش حذف نمک[2] و تکثیر قطعه حاوی پلی‌مورفیسم موردنظر توسط روش PCR[3] انجام شد. برای بررسی پلی‌مورفیسمC29T (Pro10leu) ژن TGF-&beta1  و تعیین ژنوتیپ افراد از روش Automated Sequencing استفاده گردید.

یافته‌ها: اختلاف معناداری در فراوانی توزیع ژنوتیپ‌ها و آلل‌های مختلف پلی‌مورفیسم (C29T (Pro10Leu در مقایسه بین گروه‌های مختلف بیماران و گروه کنترل و همچنین بررسی زوج‌های نابارور و کنترل مشاهده نشد (P value > ۰٫۰۵).

نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد بین ناباروری با علت نامشخص و پلی‌مورفیسم (C29T (Pro10Leu ژن TGF-&beta1 ارتباط معناداری وجود ندارد. برای مشخص شدن رابطه‌ی این پلی‌مورفیسم و استعداد ابتلا به ناباروری با علت نامشخص، به مطالعات مرتبط بیشتری نیازمندیم.

 

[1] Unexplained Infertility

[2] Salting out

[3] Polymerase Chain Reaction

 
متن کامل [PDF 682 kb]   (1709 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: ایمنی‌شناسی
دریافت: ۱۳۹۴/۳/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۴/۷/۸ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۱۷