جلد 39، شماره 1 - ( 3-1394 )                   جلد 39 شماره 1 صفحات 36-40 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دکتر مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ،تهران ، ایران ، hgod100@yahoo.com
چکیده:   (2782 مشاهده)

سابقه و هدف: عفونت گوش میانی یکی از بیماری‌های شایع در میان کودکان است. عوامل مختلفی از جمله باکتری‌ها و ویروس‌ها عامل ابتلا به عفونت گوش میانی هستند. شایع‌ترین‌باکتری‌های پاتوژناسترپتوکوکوس پنومونیه، هموفیلوس‌آنفلوانزا، موراکسلاکاتارالیس ‌و استرپتوکوکوس پی‌وژن‌هستند. به تازگی الویوکوکوس اوتیتیدیس به عنوان یکی از عوامل ایجاد‌کننده این عفونت شناخته شده است که مطالعه‌های محدودی به دلیل سخت رشد و کند رشد بودن و شرایط سخت نمونه‌گیری روی این باکتری  صورت گرفته است. هدف از انجام این مطالعه تعیین فراوانی و جداسازی الویوکوکوس اوتیتیدیس از ترشحات گوش میانی کودکان مبتلا به اوتیت میانی به روش کشت و       PCR است.

موادوروش‌ها: تحقیق به روش توصیفی انجام و تعداد 60 نمونه از  ترشحات عفونت گوش میانی از سوی پزشک متخصص جمع‌آوری شد. از میان نمونه‌های اتخاذ شده بخشی از حجم مایع گوش میانی برای کشت روی محیط کشت میکروبی تلقیح و بخشی دیگر برای انجام کارهای مولکولی استفاده شد. عفونت گوش با دو روش بررسی و با آزمون کای دو مورد قضاوت آماری قرار گرفت.

یافته‌ها:از تعداد 60 نمونه عفونت گوش میانی تعداد 3 (5درصد)نمونه به روش کشت شناسایی شد و با روش PCR 28 (46درصد) نمونه مثبت ارزیابی شدند(P<0/0001).

نتیجه‌گیری: به نظر می رسد الویوکوکوس اوتیتیدیس یک باکتری سخت رشد ، کند رشد و یکی از عوامل مهم
ایجاد کننده عفونت گوش میانی است. شناسایی الویوکوکوس به روش کشت بسیار دشوار است در حالی کهPCR روش مناسب تری برای شناسایی این باکتری است.

متن کامل [PDF 592 kb]   (1080 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: میکروب‌شناسی
دریافت: ۱۳۹۴/۶/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۴/۷/۵ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۱۷