جلد 40، شماره 1 - ( 3-1395 )                   جلد 40 شماره 1 صفحات 42-48 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی ، arezoosf28@yahoo.com
چکیده:   (5951 مشاهده)

مقدمه: افزایش مقاومت ضد میکروبی در بین باکتری های گرم منفی خصوصا خانواده انتروباکتریاسه به مشکل جهانی تبدیل شده است و در نتیجه انتخاب های درمانی را محدود کرده است. کلبسیلا پنومونیه پاتوژن فرصت طلب گرم منفی است که به علت ایجاد طیف وسیعی از بیماریها و مقاومت آنتی بیوتیکی امروزه مورد توجه قرار گرفته است. پمپ های ترشحی به عنوان یکی از مکانیزم های مقاومت به آنتی بیوتیک ها در این باکتری مطرح است. لذا هدف از این مطالعه تشخیص ژن های acrB, acrA, oqxA, oqxB ، تعیین میزان بیان پمپ acrA, oqxA و بررسی الگوی مقاومت آنتی بیوتیکی در میان ایزوله های بالینی کلبسیلا پنومونیه جداشده از بیمارستان های تهران می باشد.

مواد و روشها: در مطالعه حاضر تعداد 83 کلبسیلا پنومونیه از بیماران مراجعه کننده به سه بیمارستان در تهران جمع آوری شدند. تست حساسیت آنتی بیوتیکی با روش دیسک دیفوژن انجام شد. وجود یا عدم وجود ژن های مقاومت acrA, oqxB, oqxA و acrB با استفاده از تکنیک PCR بررسی شد. از CCCP به عنوان مهارکننده استفاده شد و سپس میزان بیان ژن های oqxA و acrA از طریق Real-time PCR بررسی شد.

نتایج: نمونه های مقاوم به فلوروکینولون ها، به اکثر عوامل ضدمیکروبی استفاده شده در این مطالعه هم، مقاومت نشان دادند. اکثریت نمونه ها دارای پمپ های OqxAB (96%) و AcrAB (97%) بودند. استفاده از مهارکننده نتایج متفاوتی را در MIC

سیپروفلوکساسین نشان داد. Real-time PCR ، افزایش بیان 3/2 برابری پمپ دفعی OqxAB و 4 برابری پمپ دفعی AcrAB در نمونه های مقاوم را آشکار ساخت.

بحث: وجود ژن های مقاومت، افزایش سویه های مقاوم به آنتی بیوتیک های رایج و افزایش عفونتهای بیمارستانی و مرگ و میر ناشی از آن همه و همه لزوم تشخیص دقیق باکتری های مقاوم و جلوگیری از ایجاد مقاومت های جدید و کنترل گسترش مقاومت ها را ضروری می سازد

متن کامل [PDF 462 kb]   (3903 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: میکروب‌شناسی
دریافت: ۱۳۹۴/۹/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۵/۳/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۵/۵/۵