جلد 27، شماره 1 - ( بهار 1382 )                   جلد 27 شماره 1 صفحات 11-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (9762 مشاهده)

سابقه و هدف : هدف از این مطالعه مقایسه کارآیی و ایمنی سوند فولی داخل سرویکس با شیاف پروستاگلاندین E2 واژینال در آماده کردن سرویکس قبل از تحریک با اکسی توسین برای ختم حاملگی سه ماه دوم است. این تحقیق در زایشگه بیمارستان امام رضا (ع) در سال 79 – 1377 انجام شد.

مواد و روش‌ها : در این مطالعه آینده نگر تصادفی، 70 خانم حامله در هفته 14 تا 28 حاملگی با دهانه رحم نامناسب (4 > Bshop score ) که جهت ختم حاملگی معرفی شده بودند، انتخاب و به طور تصادفی جزو یکی از دو گروه مورد مطالعه قرار گرفتند. گروه پروستاگلاندین، شیاف Prostion E2 (دینوپروستون) 3 میلی گرمی هر 6 ساعت حداکثر تا 2 دوز جهت آماده سازی دهانه رحم قبل از شروع اکسی توسین دریافت نمودند و گروه دیگر از بالون سوند فولی سوپراسرویکال به این منظور استفاده کردند.

یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که اختلاف معنی داری بین تغییرات Bishop score در دو گروه وجود ندارد ولی فاصله تحریک تا ختم حاملگی در گروه سوند فولی کوتاه تر بود (گروه پروستاگلاندین 8/5 ؟ 8/20 ساعت در مقابل گروه سوند فولی 7/7 ؟ 15 ساعت، 01/0> p ).

نتیجه گیری و توصیه‌ها : استفاده از سوند فولی برای آمادگی سرویکس در ختم حاملگی سه ماهه دوم به اندازه پروستاگلاندین E2 مؤثر و بی خطر بوده و تخلیه رحم با سرعت بیشتر وعوارض جانبی کمتری در مقایسه با پروستاگلاندین E2 انجام می شود. این در حالی است که این وسیله با هزینه بسیار کمتری در دسترس می باشد.

متن کامل [PDF 185 kb]   (1673 دریافت)    
نوع مطالعه: عمومی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: ۱۳۸۱/۱۰/۱۱