جلد 41، شماره 4 - ( 10-1396 )                   جلد 41 شماره 4 صفحات 244-250 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، smmhashemi@sbmu.ac.ir
چکیده:   (4543 مشاهده)

چکیده

سابقه و هدف: در سال‌های اخیر عملکردهای سلول‌های بنیادی مزانشیم در مرکز توجه قرار گرفته است. شواهد نشان می‌دهد سلول‌های بنیادی مزانشیم به شیوه‌ای پاراکرین عمل می‌کنند؛ بنابراین، عوامل بیولوژیکی از جمله اگزوزوم ها و عوامل محلول در آب، در محیط کشت سلول‌ها وجود دارند که می‌توانند عملکردی مشابه سلول‌های بنیادی مزانشیم داشته باشند. بنابراین جداسازی اگزوزوم ها از سلول‌های بنیادی مزانشیم و تعیین خصوصیت آن‌ها و تأییدشان می‌تواند جهت پیشبرد اهداف درمانی در بیماری‌هایی همانند بیماری‌های خود ایمن و سرطان  مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از اگزوزوم های جداشده از سوپ و مایع رویی کشت سلول‌های بنیادی مزانشیمی  خطرات و مشکلات سلول درمانی را ندارد و همچنین کارایی بیشتری نسبت به مایع رویی کشت سلول دارد.
مواد و روش‌ها:در این مطالعه  تجربی از بافت چربی، سلول‌های بنیادی مزانشیم استخراج شده است و پس از تعیین هویت سلول‌های بنیادی مزانشیم، از سوپ سلولی سلول‌های بنیادی مزانشیم با استفاده از روش سانتریفیوژ تفریقی اگزوزوم ها جداسازی گردید. غلظت اگزوزوم ها با روش بردفورد تعیین و همچنین خصوصیات کیفی آن‌ها توسط میکروسکوپ الکترونی و دستگاه تفریقی نور تعیین شد.
یافته‌ها:بعد از کشت و پاساژ سلول‌های بنیادی مزانشیم،سوپ سلولی بعد از 48 ساعت جمع‌آوری شده و با استفاده از سانتریفیوژ تفریقی با دور g60000  اگزوزوم های آن با اندازه‌ی تقریباً 40 تا 100 نانو متر جدا گردید. میانگین غلظت آن  mg/ml  630 بوده و در تصاویر میکروسکوپ الکترونی تمامیت غشا اگزوزوم هاطی فرایند جداسازی حفظ شده است و ساختار کروی دچار آسیب نشده است. نتایج آنالیز دستگاه تفریقی نور نشان می‌دهد که تقریباً 70 درصد ذرات دارای میانگین قطر 90-50 نانو متر و هستند.
نتیجه‌گیری: در مقایسه دو روش جداسازی  g 100000 و g60000 در نتایج به دست آمده در پژوهش‌های دیگر ذرات اگزوزوم  در دورg 10000خالص تر می‌باشند ولی در دورg 60000 ممکن است ذرات بزرگ‌تری از اگزوزوم مانند میکرووزیکول ها دیده شوند ولی در نهایت به علت دسترسی کمتر به اولترا سانتریفیوژ با دور g100000 ، جداسازی با دور پایین‌تر هم کاربردی می‌باشد.همچنین جداسازی اگزوزوم های مشتق از سلول‌های بنیادی مزانشیم  و تولید انبوه آن احتمالاً می‌تواند به عنوان یک محصول زیست ایمن در درمان بیماری‌ها مورد توجه قرار گیرد.
 
متن کامل [PDF 1605 kb]   (3400 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي |
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱