جلد 42، شماره 1 - ( 1-1397 )                   جلد 42 شماره 1 صفحات 52-58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، dr_kumarss_amini@yahoo.com
چکیده:   (1011 مشاهده)
زمینه و هدف: مهمترین فاکتورحدت استافیلوکوکوس اورئوس توانایی تشکیل بیوفیلم می­باشد. این باکتری توانایی اتصال و نفوذ به داخل سلولهای بافت را دارد. عفونت های بیوفیلمی معمولاً مزمن و برگشت پذیر بوده و به درمان دشوار پاسخ می دهند. هدف از تحقیق حاضر شناسایی ژنهای بیوفیلم در استافیلوکوکوس اورئوس های جدا شده از نمونه­های بالینی و مواد غذایی با استفاده از روش PCR  چندگانه است.
روش بررسی: در این مطالعه با استفاده از تکنیک PCR  چندگانه، 60 جدایه استافیلوکوکوس اورئوس کشت شده از انسان و مواد غذایی پس از استخراج ژنوم، جهت بررسی حضور ژنهای ادهزین مورد بررسی قرار گرفت. بررسی فنوتیپی تشکیل بیوفیلم با استفاده از روش میکرو پلیت تیتراسیون Microtiter plates assay  انجام گردید.
یافته‌ها: در مجموع، تعداد 60 نمونه مواد غذایی و انسانی مورد مطالعه تعداد 6 نمونه ماده غذایی 20% و از بین نمونه­های انسانی 2 ‏ایزوله 67/6% توان تشکیل بیوفیلم را به طور متوسط داشته­اند. همچنین در 30  ایزوله جداسازی شده از مواد غذایی، فراوانی ژنهای fnbB, clfB, clfA به ترتیب 80%، 66/76%، 20% شناسایی شد. در حاالیکه در بین 30 نمونه بالینی فراوانی ژنهای fnbB, clfB, clfA به ترتیب33/93%، 70%، 66/6% گزارش گردید. ژنfnbA در هیچ یک از نمونه­ها شناسایی نشد.
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه نشان از فراوانی شیوع ژن­های ایجادکننده بیوفیلم وهمچنین بیان فنوتیپی نسبتاً بالایی را در بین نمونه­های مورد بررسی نشان داد که می­تواند با بروز مقاومت در بین ایزوله­های استاف اورئوس مرتبط باشد.
 
متن کامل [PDF 536 kb]   (708 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: میکروب‌شناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۲۸