جلد 42، شماره 3 - ( 7-1397 )                   جلد 42 شماره 3 صفحات 137-143 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی تهران ، akbarisari@tums.ac.ir
چکیده:   (1884 مشاهده)
سابقه و هدف: : امروزه یکی از بزرگترین مسائل مطرح شده در همه­ی جوامع توزیع درست منابع بهداشت و درمان است. نظام­های بهداشت و درمان برای بهبود کیفیت و افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت، همواره در حال تغییر هستند.کنترل استفاده از خدمات تشخیصی و درمانی و کاهش خدمات غیر ضروری نیز از فعالیت­هایی است که تمامی نظام­های بهداشت و درمان در دستور کار خود دارند. بخش آنژیوگرافی بیمارستان­ها از فعال­ترین بخش­هایی است که خدمات تشخیصی و درمانی متنوع و گران­قیمتی را ارائه می­کند. این پژوهش با هدف تعیین میزان ارائه­ی خدمات در این بخش و ارتباط آن با طرح تحول در نظام سلامت در ایران به انجام رسید.
مواد و روشها: پژوهش حاضر از نوع توصیفی-تحلیلی و از انواع مطالعات قبل و بعد است که از نظر زمان مطالعه­ای طولی است و به جمع آوری اطلاعات آماری از خدمات ارائه شده در بخش آنژیوگرافی، از خردادماه سال 1391 تا خرداد سال 1395 پرداخته است. ابزار جمع­آوری اطلاعات از نوع فرم بود و داده ها با استفاده از نرم­افزارهای Excel2013 و SPSS22 و آزمون t زوجی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. 
یافته ­ها: تعداد مراجعین درمانگاه قلب عروق و تعداد بیماران بستری شده در این سرویس بعد از اجرای طرح تحول در نظام سلامت به طور معنا داری افزایش یافته است (0001/0=p). تعداد موارد آنژیوگرافی عروق کرونر، آنژیوپلاستی، CT-آنژیوگرافی، EPS-Ablation و تعبیه­ی پیس­میکر دائم بلافاصله بعد از اجرای طرح افزایش یافته است و سپس در سال دوم کاهش پیدا کرده است (0001/0=p). همچنین تعداد موارد بای پس عروق کرونر قبل و بعد از اجرای طرح تغییری نداشته است (238/0=p). 
نتیجه­ گیری: به نظر می رسد که طرح تحول در نظام سلامت در ایران منجر به عوامل گوناگونی شد هاست که می توانند بر میزان ارائه­ی خدمات تشخیصی و درمانی در بخش آنژیوگرافی مؤثر باشند. طرح های بزرگ تحول در نظام بهداشت و درمان با اثر برروی جنبه های مختلف احتمالاَ می توانند بر میزان ارائه ی خدمات تأثیر بگذارند. پایش و کنترل این عوامل جهت بهبود کیفیت خدمات، برنامه­ریزی­های بهداشتی و اجتناب از ارائه­ی خدمات غیرضروری اهمیت دارد.
متن کامل [PDF 476 kb]   (530 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: قلب و عروق
دریافت: 1396/7/29 | پذیرش: 1397/4/31 | انتشار: 1397/7/9