جلد 42، شماره 1 - ( 1-1397 )                   جلد 42 شماره 1 صفحات 59-64 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، G_eslami@yahoo.com
چکیده:   (976 مشاهده)
زمینه و هدف: جنس استافیلوکوک از جمله باکتری هایی می باشد که مسئول طیف گسترده ای از بیماری ها، از عفونت های  پوستی خفیف تا پنومونی نکروز دهنده کشنده می باشد. هدف از این مطالعه بررسی ویرولانس فاکتورها در بین سویه های حساس و مقاوم به متی سیلین جدا شده از نمونه های بالینی کودکان مراجعه کننده به مرکز طبی کودکان و همچنین آگاهی از میزان مقاومت آنتی بیوتیکی آنها می باشد.
مواد و روش ها: در مطالعه حاضر ، تعداد 100 سویه استافیلوکوک اورئوس حساس و مقاوم به متی سیلین در طی یک سال جمع آوری شد. ابتدا با استفاده از تست های بیوشیمیایی، باکتری استافیلوکوک اورئوس  تشخیص داده شد. سپس تست حساسیت آنتی بیوتیکی  با استفاده از دیسک های آنتی بیوتیکی (MAST، انگلستان) بر طبق دستورالعمل های CLSI انجام  شد. حضور ژن های   hlg ,mecA ,nucو pvl با روش PCR مورد بررسی قرار گرفت و تعیین توالی گردید.
یافته ها: با استفاده از دیسک سفوکسی تین، تعداد 30 نمونه (30%) مقاوم به متی­سیلین(MRSA)  بود. بیشترین حساسیت به  ونکومایسین با 100 % و بیشترین مقاومت به پنی سیلین با 98 % مشاهده گردید. توزیع فراوانی ژن های hlg , mecA   , pvl به ترتیب 30%،95% و 6%  بود.
نتیجه گیری: این مطالعه نشان داد که آنتی بیوتیک های ونکومایسین و کوتریموکسازول بهترین فعالیت را علیه سویه های MRSA دارند. 
 
متن کامل [PDF 470 kb]   (711 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: میکروب‌شناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۲۸