جلد 27، شماره 2 - ( تابستان 1382 )                   جلد 27 شماره 2 صفحات 103-111 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (8615 مشاهده)

سابقه و هدف : گره سینوسی – دهلیزی قلب پستانداران از نقطه نظر بافتی و ویژگی الکترو فیزیولوژیکی یکنواخت نیست. تفاوتهار ناحیه ای در شکل مختصات پتانسیل عمل بخوبی شناخته شده است. یکی از دلایل احتمالی تفاوت در شکل مختصات پتانسیل عمل تفاوت در وجود جریانهای یونی در این نواحی متفاوت است. در این راستا تصور بر این است که جریان یونی if در ایجاد شیب پیس میکری پتانسیل عمل گره سینوسی – دهلیزی ایفای نقش می کند.

مواد و روش‌ها : در بررسی حاضر این فرضیه با مسدود کردن جریان مذکور مورد ارزیابی قرار گرفت. ابتدا از نواحی مختلف گره سینوسی – دهلیزی سالم و دست نخورده ثبت فعالیتهای داخل سلولی پتانسیل عمل به عنوان کنترل و بدون مصرف سزیم توسط میکرو الکترود شیشه ای انجام شد و فاکتورهای 9 گانه مختصات پتانسیل عمل اندازه گیری گردید. سپس به مدت 20 دقیقه از 2 میلی مولار سزیم جهت مسدود کردن جریان یونی if استفاده شد و مجدداً فاکتورهای مذکور اندازه گیری شد.

یافته‌ها : سزیم به طور معنی داری (05/0 > p) موجب کاهش شیب پیس میکری از 1 ؟ 20 به 1 ؟ 4 میلی ولت بر ثانیه در ناحیه محیطی، از 4 ؟ 32 به 2 ؟ 17 میلی ولت بر ثانیه در ناحیه بینابینی و از 3 ؟ 49 به 4 ؟ 36 میلی ولت بر ثانیه در ناحیه مرکزی گره سینوسی – دهلیزی گردید. همچنین سزیم در 21 نمونه موجب کاهش فعالیت خود بخودی پتانسیل عمل در مقایسه با حالت کنترل شد. سزیم بر سایر فاکتورها تأثیر معنی داری نداشته است.

نتیجه گیری و توصیه‌ها : نتایج به دست آمده نشان می دهد میزان جریان یونی if در نواحی مختلف گره سینوسی – دهلیزی یکسان نبوده و در ناحیه محیطی بیشتر از ناحیه مرکزی است.

متن کامل [PDF 320 kb]   (1335 دریافت)    
نوع مطالعه: عمومی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، آمارزیستی، اطلاعات و دانش شناسی )
دریافت: ۱۳۸۱/۱۰/۱۲