جلد 45، شماره 3 - ( 7-1400 )                   جلد 45 شماره 3 صفحات 71-67 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی ، دانشکده علوم انسانی واجتماعی ، دانشگاه کردستان ، سنندج ،کردستان ، ایران ، hosseinimehrhossein@gmail.com
چکیده:   (1713 مشاهده)
سابقه و هدف: مطالعه‌های پیشین بیان کرده‌اند که خستگی عضلات شانه به طور مستقیم بر نحوه حرکت کتف و بازو تاثیر می‌گذارد. از این رو کینماتیک مفصل شانه به طور وسیع به عضلات اطراف آن بستگی دارد. هدف از این مطالعه بررسی تاثیر خستگی برخی از عضلات کمربند شانه‌ای بعد از یک جلسه تمرین مقاومتی و یک جلسه تمرین والیبال بر پوزیشن استراحت کتف و نسبت ریتم اسکاپولوهومرال در بازیکنان والیبال است.
مواد و روش‌­ها: در یک مطالعه تجربی تعداد 30 بازیکن والیبال مرد به‌ صورت تصادفی به‌عنوان نمونه آماری انتخاب شدند. برای انجام پروتکل خستگی از یک جلسه تمرین مقاومتی (سرشانه با هالتر از جلو، لت پول، سرشانه از پشت با هالتر، پرس سرشانه و بارفیکس) و یک جلسه تمرین والیبال استفاده شد. از دو اینکلینومتر برای اندازه‌گیری ابداکشن شانه و میزان چرخش بالایی کتف در پوزیشن استراحت کتف، 45، 90 و135 درجه ابداکشن شانه در سطح فرونتال استفاده شد. آزمودنی‌ها ابداکشن بازو را با دست برتر در سطح فرونتال انجام می‌دادند. ریتم اسکاپولوهومرال از تقسیم میزان ابداکشن گلنوهومرال بر چرخش بالایی کتف از پوزیشن استراحت کتف تا 45 ، 90  ، 135 ، از 45 تا 90 و از 90 تا 135 درجه ابداکشن شانه در سطح فرونتال محاسبه شد. درجلسه نخست، ابتدا آزمون‌های مربوط به اندازه‌گیری کینماتیک کتف انجام می‌شد و سپس به صورت تصادفی یکی از پروتکل‌های خستگی اجرا می‌شد و در نهایت دوباره اندازه‌گیری‌های کینماتیک کتف انجام می‌شد. در جلسه دوم، پروتکل دیگر خستگی انجام می‌شد. از آزمون تی همبسته برای تعیین اختلاف معنادار بین پیش آزمون و پس آزمون استفاده شد. سطح معناداری برای تمامی آزمون‌ها کمتر از 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد که خستگی عضلات کمربند شانه‌ای بعد از یک جلسه تمرین والیبال تاثیر معناداری بر پوزیشن استراحت کتف و نسبت ریتم اسکاپولوهومرال بازیکنان والیبال ندارد (14/0= p) همچنین بعد از اعمال پروتکل خستگی با تمرین‌های مقاومتی، تفاوت معناداری در میزان چرخش بالایی و پایینی کتف در پوزیشن استراحت کتف وجود نداشت اما نسبت ریتم اسکاپولوهومرال در 135 درجه ابداکشن شانه افزایش یافت (03/0= p).
نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد خستگی بیش از حد عضلات کمربند شانه‌ای می‌تواند سبب بر هم خوردن نسبت ریتم اسکاپولوهومرال و در پی آن اختلال‌های شانه شود.
متن کامل [PDF 655 kb]   (332 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: طب فیزیکی و توانبخشی - فيزيوتراپي - کاردرمانی
دریافت: 1398/12/13 | پذیرش: 1399/3/27 | انتشار: 1400/10/19

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.