جلد 14، شماره 1 و 2 - ( فروردین - شهریور 1369 )                   جلد 14 شماره 1 و 2 صفحات 44-41 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
چکیده:   (1928 مشاهده)
آلوپسی توأم با راشیتیسم مقاوم، بیماری نسبتا نادری است که به ­وسیله ژن اتوزومال مغلوب منتقل می­ گردد و احتمالا ناشی از نوعی اختلال متابولیسم ویتامین D است. نقص گیرنده ­های پروتوپلاسمی و هسته­ ای سلول ­های هدف در روده و استخوان مکانیسم موجهی در این زمینه تلقی شده است و افزایش سرمی این متابولیت نیز نتیجه همین اختلال است و آلوپسی – که گاه قبل از راشیتیسم مقاوم به ویتامین D بروز می­ کند – احتمالا در اثر حساسیت زیاد نسبت به این ویتامین است؛ و نظیر همان ریزش مو است که در مسمومیت با ویتامین D پیش می­ آید؛ گرچه مکانیسم واقعی آن هنوز روشن نیست. همان­ گونه که آمار نشان می­ دهد انواع راشیتیسم ­های ناشی از کمبود ویتامین D با اصلاح رژیم غذایی کودکان در کشورهای پیشرفته روز به روز رو به کاهش می­رود و گونه ­های متابولیکی آن هرچه بیشتر مورد نظر قرار می­گیرد. بیمار ما که به اختلالات متابولیسمی یاد شده شباهت زیادی داشت، چنان­چه با اندازه ­گیری­ های متابولیت­ های سرم همراه می ­گردید مسلما مورد دیگری از این بیماری به موارد گزارش شده قبلی اضافه می ­شد.
متن کامل [PDF 2227 kb]   (396 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش موردی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1368/1/14 | پذیرش: 1368/6/30 | انتشار: 1369/1/6

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.