جلد 15، شماره 1 و 2 - ( فروردین - شهریور 1370 )                   جلد 15 شماره 1 و 2 صفحات 17-12 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشیار گروه اکولوژی انسانی دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران،تهران،ایران.
چکیده:   (1033 مشاهده)
هدف از این بررسی، ارزیابی نقش خدمات بهداشتی - تغذیه ای ارائه شده در روستاهای منطقه چترود کرمان از طریق مقایسه وضعیت تغذیه ای و رشد کودکان ۰-۵ سال در سالهای ۱۳۵۹-۱۳۶۳ بوده است.
۱) نتایج حاصل از بررسی تغذیه ای در سالهای ۱۳۶۰، ۶۱ و ۶۳ با نتایج حاصل از بررسی تغذیه ای در منطقه مذکور در سال ۱۳۵۹ مورد مقایسه قرار گرفت. از این مقایسه نتیجه گرفته شد که بین سالهای ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۱ بر اساس طبقه بندیهای گومز - واترلو - مک لارن ورید در صد سؤتغذیه به طور معنی داری کاهش داشته، در حالی که در سال ۱۳۶۳ درصد سؤ تغذیه نسبت به سال ۱۳۶۱ افزایش معنی۔ داری داشته است. ۲) بر اساس طبقه بندی قد برای سن، درصد کودکان کوتاه قد سیر نزولی داشته که این کاهش فقط در سال ۱۳۶۳ نسبت به بررسی سالهای پیش - از لحاظ آماری معنی دار بود. در طول سالهای بررسی کودکانی که نسبت قد به سن آنان کمتر از ۹۰ درصد استاندارد بود (کوتوله های تغذیه ای) به طور معنی دار کاهش داشته است.
 
متن کامل [PDF 3323 kb]   (317 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1398/12/18 | پذیرش: 1398/12/18 | انتشار: 1398/12/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.