جلد 15، شماره 3 و 4 - ( مهر - اسفند 1370 )                   جلد 15 شماره 3 و 4 صفحات 11-3 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1285 مشاهده)
به منظور تعیین اولویتهای تحقیقات در گروه پزشکی، کمیسیون پزشکی شورای پژوهشهای علمی با استفاده از نظرات اساتید و صاحبنظران این گروه ابتدا محورهای تحقیقاتی در گروه پزشکی را به پنج محور علوم پایه، علوم بالینی، بهداشت، علوم دارویی و تغذیه تقسیم نمودند. سپس در هر یک از کمیته های تخصصی برای هر محور، زیر محورهای پژوهشی مشخص شد که مجموع آنها در گروه پزشکی ۲۹ زیرمحور بود. برای تعیین امتیاز زیرمحورها در کمیته های تخصصی و کمیسیون پزشکی به ترتیب از جداول شاخصهای ۱۱ائه و پنج گانه استفاده شد. امتیاز نهایی هر زبر محور از جذر حاصلضرب امتیازات داده شده توسط کمیسیون پزشکی و کمیته های تخصصی به دست آمد.
زیرمحورهای تحقیقاتی و کنترل جمعیته تحقیقات در نظام بهداشتی کشوره؛ سنتز، فرمول بندی و تولید مواد اولیه دارویی»؛ «ژنتیک، بیولوژی ملکولی و بیوتکنولوژی»؛ « تربیت نیروی انسانی پزشکی و پیشگیری و کنترل بیماریاه سوء تغذیه گیاهان دارویی و طب سنتی فیزیوپاتولوژی بیماریها» و «نظام آموزشی و پژوهشی علوم پزشکی، به عنوان ده اولویت برتر گروه پزشکی شناخته شدند.
زیر محورهای تحقیقاتی که در رتبه های ۱۱ تا ۲۰ قرار گرفتند عبارتند از: عوامل زیست شناختی و شیمیایی بیماریزا، اپیدمیولوژی بیماریها، سیاستها و امنیت غذایی، کنترل کیفیت در علوم پزشکی، تغذیه در پیشگیری، کنترل و درمان بیمار بها، نظام تولید، توزیع و مصرف دارو، تکنولوژی و روشهای مناسب در امور بهداشتی، دارویی، تشخیصی و درمانی، حمایت تغذیه ای از افراد آسیه، پا بره ایمنی شناسی و پیوند اعضا، و علوم اعصاب و گیرنده های سلولی اولویتهای بعدی تحقیقاتی به پژوهشهای پایه در علوم دارویی، داروسازی بیمارستانی و اثرات بالینی داروها، آنزیم شناسی، مشکلات پزشکی منطقه ای، مهندسی پزشکی، سیستمهای اطلاع رسانی پزشکی و آمار حیاتی، تعیین اندازه های طبیعی (نورم ها)، تغذیه در خدمات بهداشتی، و فوریتهای پزشکی و مراقبتهای ویژه تعلق گرفت.
 
 
متن کامل [PDF 5128 kb]   (404 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1398/12/18 | پذیرش: 1398/12/18 | انتشار: 1398/12/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.