جلد 45، شماره 4 - ( 10-1400 )                   جلد 45 شماره 4 صفحات 105-102 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه جراحی عمومی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران ، adel.zeinalpour@gmail.com
چکیده:   (559 مشاهده)
زمینه وهدف: یکی از ویژگی‌های بسیار بد ملانوم بدخیم، متاستاز دوردست است. متاستاز ملانوم غدد پاروتید نادر است، ولی به دلیل مسیر درناژ لنفاوی آن امکان ایجاد آن وجود دارد. میزان بروز ملانوم با افزایش سن بالا می‌رود، ولی ایجاد آن در افراد جوان با سن زیر 20 سال نادر است. آگاهی پزشکان در مورد علل توده پاروتید که می‌تواند ملانوم متاستاتیک از منشأ ضایعات پوستی سر و گردن باشد، بسیار مهم است.
گزارش مورد: مورد گزارش شده در این مقاله خانم 19 ساله‌ای است با سابقه جراحی برداشتن خال ملانوسیتی در پوست سر که با توده دوطرفه همزمان با رشد آهسته در غدد پاروتید مراجعه کرده است. بیمار تحت جراحی پاروتیدکتومی سطحی و عمقی راست و سپس سمت چپ همراه با دایسکشن لنف نودهای فوقانی گردن در دو طرف قرار گرفت. جواب پاتولوژی از توده دو طرف ملانوم متاستاتیک گزارش شد.  در پیگیری 18 ماهه بیمار هیچ شواهدی از عود تومور وجود ندارد.
بحث: در بیمار با توده دوطرفه همزمان و با رشد آهسته در پاروتید، ملانوم متاستیک یکی از تشخیص‌های افتراقی است و باید به آن توجه شود. به خصوص اگر سابقه جراحی ضایعات پوستی یا مخاطی در گذشته داشته باشد.
واژه‌های کلیدی: ملانوم متاستاتیک، غده پاروتید
متن کامل [PDF 807 kb]   (201 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش موردی | موضوع مقاله: جراحی (عمومی، اطفال، عروق، توراکس، ترمیمی، فک و صورت )
دریافت: 1399/2/18 | پذیرش: 1400/6/13 | انتشار: 1400/11/20

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.