XML English Abstract Print


دانشکده دندانپزشکی آزاد اسلامی(تهران) ، asheibaninia@yahoo.com
چکیده:   (413 مشاهده)
سابقه و هدف: یکی از مشکلات در درمان‌های ارتودنسی ثابت تغییر در خشونت سطحی سیم‌های ارتودنسی است. وجود ناهمواری‌های سـطحی بـر روی سـیم‌هـای ارتودنسی می‌تواند بر روی خـوردگی، اصـطکاک، حرکـات دندانی، سازگاری نسجی و زیبایی تاثیر بگذارد. این مطالعه به اندازه‌گیری و بررسی تاثیر نوشابه های گازدار بر خشونت سطحی سیم‌های نیکل تیتانیوم و استنلس استیل پرداخته است
مواد و روش ها: تحقیق به صورت تجربی In vitro بر روی 80 عدد سیم انجام گرفت.بسته‌های ۱۰ عددی سیم‌های ارتودنسی نیکل تیتانیوم و استنلس استیل با سطح مقطع دایره با قطر  ۰.۰۱۶ اینچ و سطح مقطع مستطیل در ابعاد ۰.۰۱۶ * ۰.۰۲۲ اینچ از کمپانی American Orthodontics(AO) در قطعات ۱۰ میلی‌متری به صورت تصادفی آماده شدند. نمونه‌ها با محلول آلکالینی تمیز شدند و سپس خشونت سطحی سیم‌ها به وسیله دستگاه پروفیلومتر سنجیده شد همه‌نمونه‌ها ابتدا در ویال پلاستیکی حاوی ۱۰ میلی‌لیتر نوشابه گازدار (کوکاکولا  ۲.۷۴  (pH = به مدت 4 دقیقه و سپس در بزاق مصنوعی با pH =7   قرار گرفتند. این روند به طور روزانه برای مدت۳۰ روز تکرار شد. در نهایت، خشونت سطحی مجددا مورد ارزیابی قرار گرفت و با مقدار قبل از مداخله مقایسه شد در هر گروه تغییرات قبل و بعد توسط آزمون Wilcoxon  اندازه گیری شده و به وسیله آنالیز آماری Mann-u-Whitney  معنی دار بودن اختلاف بین گروهها بررسی گردید.
یافته ها: آنالیز نشان داد که میزان تغییرات surface roughness در چهار گروه مذکور به لحاظ آماری معنادار نبود. (0.9>P)؛ میزان تفاوت همچنین، در مقایسه متغیر های Rₐ, Rq, Rz ، بین گروه های استنلس استیل و نیکل تیتانیوم قبل و بعد از قرار دادن سیم‌ها در نوشابه کوکا کولا نشان داد که برخلاف انتظار هر سه متغیر به صورت قابل توجهی در استنلس استیل بیشتر از ‌ نیکل تیتانیوم است.
نتیجه گیری: بنظر می رسد  که نوشابه گازدار نمی‌تواند بر خشونت سطحی سیم‌ ارتودنسی تاثیر بگذارد.
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: دندانپزشکی
دریافت: 1400/8/19 | پذیرش: 1400/11/19

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb