جلد 29، شماره 1 - ( بهار 1384 )                   جلد 29 شماره 1 صفحات 21-19 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، NE_Rostami@hotmail.
چکیده:   (13673 مشاهده)

  سابقه و هدف : دو داروی Taxotere و Xeloda هر کدام به تنهایی در بیماران سرطان پستان متاستاتیک داروهای موثری می باشند. در بعضی مطالعات آزمایشگاهی اثرات سینرژیک این دو دارو در سرطان پستان ثابت شده است. ما در این مطالعه بیماران مبتلا به سرطان پستان متاستاتیک را که قبلا هیچکدام از این دو دارو را دریافت نکرده بودند با ترکیبی از این دو دارو درمان نموده و نتایج درمانی و عوارض آن را تعیین نمودیم.

  مواد و روشها : دوازده بیمار مبتلا به سرطان پستان متاستاتیک که قبلا آنتراسایکلین دریافت نموده و حداقل یک کانون متاستاز قابل اندازه گیری داشتند را با رژیم درمانی ذیل درمان نمودیم. Taxotere با دوز 75mg/m2 روز اول و Xeloda 1000mg/m2 روزی دوبار از روز اول تا چهاردهم که این رژیم با فاصله هر 3 هفته به مدت 3 نوبت تکرار شد و با بررسی کانونهای متاستاز ارزیابی مجدد بعمل آمد.

  یافته ها : از دوازده بیمار مورد مطالعه در 7 بیمار پاسخ به درمان مشاهده شد (3 بیمار پاسخ کامل و 4 بیمار پاسخ نسبی). شایعترین عارضه جدی مشاهده شده میلوساپرسیون بود (5 بیمار) که البته ضعیف تا متوسط بود.

  نتیجه گیری : پاسخ درمانی در رژیم فوق ببیشتر از مصرف هر کدام از داروها به تنهایی بوده و عوارض آن نیز کم و قابل کنترل
می باشد.

واژه‌های کلیدی: سرطان پستان، Taxotere، Xeloda
متن کامل [PDF 104 kb]   (2722 دریافت)    
نوع مطالعه: عمومی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1382/9/6 | انتشار: 1383/12/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.