جلد 34، شماره 4 - ( 11-1389 )                   جلد 34 شماره 4 صفحات 243-239 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

بلادی مقدم ناهید، بخشنده مقدم عیسی، باقی زاده سمیه، امجدی هیوا. بررسی عوامل مؤثر در پاسخ بالینی به اینترفرون بتا 1a عضلانی در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروز همراه با عود و خاموشی. پژوهش در پزشکی 1389; 34 (4) :243-239

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-809-fa.html


گروه نورولوژی، بیمارستان حسین(ع)، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، nbeladi@sbmu.ac.ir
چکیده:   (7575 مشاهده)
چکیده سابقه و هدف: با توجه به شیوع و اهمیت درمان بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروز همراه با عود و خاموشی (RRMS) و آمار متفاوت از نتایج درمان با اینترفرون بتا1a (IFN-β1a) عضلانی و مشخص نبودن فاکتورهای دموگرافیک و بالینی مرتبط با نتایج درمان و عدم گزارش از تجربه آن در کشور ما و به منظور تعیین تأثیر IFN-β1a عضلانی بر مولتیپل اسکلروز همراه با عود و خاموشی و فاکتورهای مرتبط با درمان، این تحقیق روی مراجعین بیمارستان امام حسین(ع) در سال‌های 1385-1384 انجام گرفت. روش بررسی: تحقیق به روش کارآزمایی بالینی از نوع مقایسه قبل و بعد روی 63 بیمار انجام گرفت. تشخیص بیماری بر اساس Revised McDonald Criteria 2005 بوده و وضعیت پایه بیماران از نظر تظاهرات اولیه بیماری، تعداد حملات، فاصله شروع بیماری تا شروع درمان و نمره وضعیت ناتوانی گسترده (EDSS) بررسی گردید. IFN-β1a عضلانی ساخت شرکت Biogen با دوز 30 میکروگرم در هفته به مدت 18 ماه تجویز شد. بیماران حداقل 18 ماه پیگیری شدند و دوباره شاخص های EDSS و تعداد حملات بررسی شدند. در صورتی که بیمار طی 18 ماه حداکثر یک حمله داشته و یا EDSS بیماران ثابت مانده یا کاهش پیدا می‌کرد به عنوان درمان تلقی شده و تأثیر درمان با آزمون مک نمار و نقش عوامل مرتبط با درمان با آزمون‌های کای‌دو، t ومن ویتنیU مورد قضاوت قرار گرفت. یافته‌ها: از 63 بیمار مورد بررسی در سنین 50-18 سال، 30 نفر (6/47 درصد) بهبود پیدا کردند. سن بیماران نقشی در نتیجه درمان نداشت. بیماری در زنان، مدت کمتر ابتلا تا شروع درمان، تعداد حملات کمتر و EDSS پایین‌تر قبل از درمان بر درمان تأثیرگذار بود. نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد این دارو به ویژه در برخی بیماران با علایم نوریت اپتیک و اختلالات حسی، مدت کمتر شروع بیماری تا شروع درمان، حملات کمتر قبل از درمان و EDSS کمتر قبل از شروع درمان مؤثر است. واژگان کلیدی: اینترفرون بتا1a ، مولتیپل اسکلروز همراه با عود و خاموشی، نمره وضعیت ناتوانی گسترده.
متن کامل [PDF 214 kb]   (1745 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1390/1/9 | انتشار: 1389/10/25

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb