جلد 29، شماره 2 - ( تابستان 1384 )                   جلد 29 شماره 2 صفحات 168-165 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Surveying the food intake of primary school students in Tehran. Research in Medicine. 2005; 29 (2) :165-168
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-141-fa.html
علی اکبر سهیلی آزاد ، ناهید نورجاه ، الهه علمدار . بررسی دریافتهای غذایی دانش آموزان مدارس ابتدائی شهر تهران . پژوهش در پزشکی. 1384; 29 (2) :168-165

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-141-fa.html


، soheilia@sina.tums.ac.ir
چکیده:   (15791 مشاهده)

سابقه و هدف : دانش آموزان که درصد قابل ملاحظه ای از جمعیت در حال رشد را تشکیل می دهند به علت خصوصیات جسمانی روانی بسیار آسیب پذیر بوده ولی از طرف دیگر بسیار مستعد فراگیری نیز می باشند .لذا تامین غذای سالم و بهداشتی و جبران کمبودهای غذایی احتمالی در سنین مدرسه ضمن آنکه کودکان و نوجوانان را برای گذراندن موفقیت آمیز دوران تحصیل یاری می رساند، به سبب تاثیر بر فعالیتهای ذهنی و هوشی آنان بازده آموزشی مدرسه را نیز ارتقاء می دهد. 

مواد و روشها :در این مطالعه توصیفی ،7610 دانش آموز از 19 منطقه آموزش و پرورش تهران بمنظور تعیین غذاهای دریافتی در مدارس مورد مطالعه قرار گرفتند .گردآوری داده ها از طریق پرسشنامه و با مصاحبه حضوری از دانش آموزان انجام شد و الگوی مصرف غذا در آنها تعیین گردید.

یافته ها :نتایج این مطالعه نشان داد که 9/6 %از دانش آموزان بدون صرف صبحانه به مدرسه می رفتند و 7/17 %از آنها غذای میان وعده مصرف نمی کردند .الگوی مصرف صبحانه برای 7/45 %از دانش آموزان مواد غذائی مرسوم مثل نان، پنیر و چای و حدود 42 %شیر و شیر کاکائو بود .بیشترین مصرف غذای میان وعده ای مجاز بیسکوئیت وکلوچه (8/47%( و میوه و آب میوه (9/38%( بود. در مجموع 2/14 %از دانش آموزان از غذاهای غیرمجاز تغذیه می شدند و کمترین مصرف از گروه خشکبار بود به نحوی که مصرف چند قلم از غذا.های غیر مجاز 3 برابر مصرف خشکبار بود. 

نتیجه گیری :برنامه غذائی مدارس یکی از عوامل مهمی است که می تواند در رفع مشکلات تغذیه ای و سلامتی سنین مدرسه موثر باشد .یافته های این تحقیق نشان ددا علیرغم آموزشهای لازم توسط مربیان بهداشت مدارس به دانش آموزان هنوز باید اهمیت صبحانه بعنوان اصلی ترین وعده غذائی و هچنین خوردن غذای میان وعده ای و اجتناب از مصرف غذاهای غیر مجاز برای کودکان، والدین و آموزگاران شرح داده شود.

متن کامل [PDF 115 kb]   (5249 دریافت)    
نوع مطالعه: عمومی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1382/9/7 | انتشار: 1384/3/25

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb