جلد 27، شماره 1 - ( بهار 1382 )                   جلد 27 شماره 1 صفحات 27-23 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (13921 مشاهده)

سابقه و هدف : کروماتوگرافی لایه نازک ( TLC ) روش مناسبی برای آنالیز مواد مخدر در آزمایشگاههایی است که به سهولت به تجهیزات دستگاهیی پیشرفته دسترسی ندارند. برای بررسی کمی صفحات TLC تکنیکهای آزمایشگاهی متعددی بکار گرفته می شود که در انی میان دانسیتومتراسکنر لیزری ( Slit – scanning densitometer ) بیشتر از بقیه مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از انجام این مطالعه مقایسه کارآیی سیستم استخراج فاز جامد( SPE )، با یک سیستم استخراج فاز مایع – مایع ( LLE ) در استخراج مرفین از ادرار انسان، شناسایی توسط TLC و اندازه گیری کمی آن به کمک دانسیتومتر ایکنر لیزری می باشد.

 مواد و روش‌ها : برای این منظور ده نمونه ادرار از معتادین به مشتقات او پیوئیدی جمع آوری گردید و سپس هر نمونه به چهار بخش تقسیم شد : دو بخش به منظور بررسی توسط استخراج فاز جامد و دو بخش تسط استخراج مایع – مایع (کلروفرم، 2 – پروپانول شیکر و سانتریفوژ) تفکیک شد و روی یک قسمت از هر دو روش عمل هیدرولیز انجام شد. حاصل استخراج هر چهار بخش پس از جداسازی وآشکارسازی توسط TLC ، بکمک دستگاه

  TLC-Scanner بصورت کمی مورد بررسی قرار گرفت.

یافته‌ها : نتایج آماری نشان داد که هر دو روش در نمونه های هیدرولیز شده و هیدرولیز نشده یه خوبی کارا هستند و سطح زیر منحنی مربوط به نمونه های هیدرولیز شده بیشتر از نمونه های هیدرولیز نشده بود.

 نتیجه گیری و توصیه‌ها : در هر دو روش، نتایج حالت هیدرولیز شده بهتر بود. همچنین بازیافت روشهای SPE و LLE به ترتیب 94 و 80 درصد بود.

متن کامل [PDF 148 kb]   (2776 دریافت)    
نوع مطالعه: عمومی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1381/10/11 | انتشار: 1381/12/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.