جلد 24، شماره 1 - ( بهار 1379 )                   جلد 24 شماره 1 صفحات 44-39 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
چکیده:   (1351 مشاهده)
سابقه و هدف: تغییرات دستگاه گوارش به شکل بروز تهوع و استفراغ در حاملگی شایع است و حدود ۸۸ - ۸۰ درصد زنان باردار را با درجات مختلف مبتلا می کند و از اینکه درمانهای دارویی در این دوران محدود می باشد و طب فشار و نقطه P۶)) Neiguan می تواند در کاهش این حالات تأثیر داشته باشد، این مطالعه انجام شد.
مواد و روش
: تحقیق به روش کارآزمایی بالینی از نوع
Cross over در سال ۷۷ - ۱۳۷۶ در کلینیک زنان باردار انجام شد و نمونه گیری بصورت غیر احتمالی مبتنی بر هدف بصورت تصادفی در مرحله شاهد و آزمون مورد مطالعه قرار گرفتند. در مرحله آزمون به مدت پنج روز مداوم طب فشار بوسیله باند الاستیکی Seaband در مچ دست روی نقطه Pe۶ اجراء شد و برای خنثی کردن اثر پلاسیبویی در مرحله شاهد باند الاستیکی در نقطه مقابل به همان مدت بسته شد. یافته ها: در طی مدت مطالعه ۱۰۰ خانم حامله مورد ارزیابی قرار گرفت که ۷۶ درصد با حاملگی مرتبه اول و بقیه با حاملگی مرتبه دوم به بالا بودند و ۸۴ درصد سن بین ۲۴ - ۱۷ سال را داشتند و در ۵۸ درصد موارد سن جنین بین ۱۲ - ۱۰ هفته حاملگی بود و تحقیق نشان داد تعداد دفعات، مدت، شدت تهوع و تعداد دفعات استفراغ در گروه مورد تفاوت معنی دار نسبت به گروه شاهد داشته است.
نتیجه: با توجه به اینکه این روش بعنوان یک روش ساده و کم هزینه و بدون عوارض جانبی می باشد برای کاهش دفعات، مدت و شدت تهوع و کاهش تعداد دفعات استفراغ دوران بارداری توصیه می گردد.
متن کامل [PDF 4356 kb]   (375 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: ژنتیک
دریافت: 1398/11/28 | پذیرش: 1398/11/28 | انتشار: 1398/11/28

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.