جلد 23، شماره 1 - ( بهار 1378 )                   جلد 23 شماره 1 صفحات 12-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


بخش جراحی عروق و پیوند اعضا، مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی آیت ا... طالقانی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
چکیده:   (1337 مشاهده)
با توجه به روند رو به افزایش نارسایی کلیه و اهمیت میزان موفقیت پیوند کلیه و به منظور تعیین نقش مایع درمانی با حجم زیاد حین عمل نفرکتومی با میزان موفقیت عمل، این تحقیق در مراجعه کنندگان به بیمارستان آیت ا طالقانی طی سالهای ۷۴- ۱۳۷۰ انجام گرفت
پژوهش حاضر با روش تحلیلی از نوع هم گروهی (Cohort) بر روی ۱۰۰ زوج دهنده و گیرنده کلیه صورت پذیرفت، ۵۰ زوج که میزان دریافت مایع درمانی آنها حین عمل نفرکتومی کمتر از ۱/۵ لیتر بود. به عنوان گروه شاهد و ۵۰ زوج که میزان مایع درمانی آنها حین عمل بیش از ۴ لیتر بود به عنوان گروه مورد، انتخاب شدند. میزان موفقیت با شاخصهای ATN( علایم بالینی، سونوگرافی و اسکن)، دفعات رد پیوند در ماه اول و دوم و نیز حجم ادرار در روزهای اول تا سوم بعد از پیوند بررسی گردید. نتایج با استفاده از آزمون های X۲، دقیق فیشر و t مورد قضاوت آماری قرار گرفتند. تحقیق نشان داد میزان بروز ATN در گروه شاهد ۳۲ درصد و در گروه مورد ۴ درصد (۰/۰۰۵>P) می باشد. میزان موفقیت (ATN و رد پیوند) در گروه مورد ۲۴ درصد بیشتر از گروه شاهد (۰/۰۳>P) و بالاخره میزان حجم ادرار در روزهای مختلف در گروه مورد بیشتر از شاهد بود. در اثر تجویز مایع درمانی با حجم زیاد در دهندگان عارضه ای مشاهده نگردید.
با توجه به نتایج حاصل توصیه می شود در نفرکتومی پیوند از حجم زیاد مابع استفاده شود و پیشنهاد می گردد که این تحقیق به روش تجربی نیز انجام گیرد.
واژه‌های کلیدی: نارسایی کلیه، پیوند عضو، نفرکتومی، ATN
متن کامل [PDF 4299 kb]   (345 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1398/12/6 | پذیرش: 1398/12/6 | انتشار: 1398/12/6

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.