جلد 14، شماره 1 و 2 - ( فروردین - شهریور 1369 )                   جلد 14 شماره 1 و 2 صفحات 55-51 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


بخش عفونی اطفال،مرکز پزشکی شهید دکتر لبافی نژاد،دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،تهران،ایران.
چکیده:   (2043 مشاهده)
افتادن دندان­ های شیری کودکان در سنین 6-13 سالگی و خطر ورود آن­ها به درون نایژه در اثر دست­کاری و ندرتا خود به خود به عنوان جسم خارجی در ریه تا کنون آن­گونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است و چون امکان دارد زمان مکش (آسپیراسیون) دندان نامشخص باشد؛ و از طرف دیگر، به علت تحلیل رفتن ریشه دندان ­های شیری در پرتونگاری تنها شکل نامنظم تاج دندان­ های شیری در شش ­ها به تصویر در می ­آید. در اثر عفونت­ های ثانوی این گونه موارد - که از شیوع آن­ها تاکنون ذکری به میان نیامده - به صورت پنومونی مزمن خود را نشان می ­دهد و اگر پزشکان حضور ذهن نداشته باشند به تشخیص نمی­ رسند.ذکر یک مورد پنومونی از بخش عفونی اطفال مرکز پزشکی لبافی نژاد و عنوان کردن شیوع زیادتر آسپیراسیون دندان­ های شیری لق شده نسبت به آمارهای قبل برای اولین بار است که در نوشتارهای پزشکی مطرح می ­شود که جا دارد مورد توجه دندان­پزشکان و پزشکان قرار گیرد. در بررسی ­های به عمل آمده در مورد بیماری که به پنومونی مزمن دچار بود، معلوم شد که بیمار حدود یک ماه و نیم قبل به منظور کشیدن دندان فاسد به دندان­پزشک مراجعه کرده بود. هنگام عمل دندان آسپیره می­ شود و با توجه به اینکه علائم حاد قابل توجهی نیز بروز نمی­ کند، چنین تصور می ­شود که دندان مورد نظر بلعیده شده است. ولی بعدا بتدریج دچار نارسایی­ های تنفسی می­ شود و بالاخره به علت پنومونی مزمن بستری می­ گردد. موضوع جالب توجه دیگر این که هنگام بیهوشی و برونکوسکپی دندان­ های دیگری نیز که لق بود، کنده و بلعیده می ­شود که پس از برونکوسکپی با انجام پرتونگاری این دندان­ ها در معده مشاهده شدند.
متن کامل [PDF 2825 kb]   (367 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1368/5/23 | پذیرش: 1368/11/1 | انتشار: 1369/5/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.