جلد 15، شماره 1 و 2 - ( فروردین - شهریور 1370 )                   جلد 15 شماره 1 و 2 صفحات 27-18 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


عضو هیأت علمی دانشکده علوم تغذیه (دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی)،تهران،ایران.
چکیده:   (1038 مشاهده)
به منظور بررسی رشد بدنی کودکان مهدهای کودکی شهر تهران و مقایسه آن با استانداردهای بین الملی، وزن و قد ۵۲۶ پسر و ۵۵۷ دختر ۳ تا ۷ ساله در هفت مهد کودک منطقه مرفه نشین تهران اندازه گیری و با استاندارد NCHS مقایسه شد.
۵۴/۵ درصد کودکان بین sD ۱- تا sD  ۱+ وزن برای قد sD ۱- تا sD  ۱+ قد برای سن قرار گرفتند و تنها ۳/۵ درصد کودکان بین sD ۳- تا sD  ۱- وزن برای قد و قد برای سن بودند. نزدیک به ۴۵ درصد کودکان در حد بالاتر از پنجاهمین صدک وزن برای سن و قد برای سن بودند؛ در حالی که، وزن برای قد به طور یکسان در دو سوی میانه قرار داشت. قد و وزن این کودکان - در مقایسه با جمعیت آماری شهر تهران - در تمام گروههای سنی وضعیت بهتری داشت. نتایج نشان می دهد که گرچه جمعیت مورد بررسی اندکی کوتاهتر و کم وزن تر از جمعیت مرکز ملی آمارهای بهداشتی آمریکا (NCHS) است، اما با شاخص وزن برای قد چنین اختلافی وجود ندارد. بر این اساس می توان اظهار کرد که استفاده از استاندارد NCHS برای بررسیهای صحرایی و خدمات بهداشتی مناسب بوده و نیاز مبرمی به تهیه استاندارد کشوری وجود ندارد.
متن کامل [PDF 4180 kb]   (343 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1398/12/18 | پذیرش: 1398/12/18 | انتشار: 1398/12/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.