جلد 15، شماره 3 و 4 - ( مهر - اسفند 1370 )                   جلد 15 شماره 3 و 4 صفحات 51-32 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Monadizadeh D. The Results of Bone Marrow Transplantations. in 10 Iranian Patients Travelled and Treated Abroad are Presented Here. Research in Medicine 1991; 15 (3 and 4) :32-51
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-2513-fa.html
منادیزاده داوود، شاهنده پروین، زاهدی محمد مهدی. پیوند مغز استخوان و نتیجه حاصله در ده بیار اعزام شده به خارج از کشور. پژوهش در پزشکی. 1370; 15 (3 و 4) :32-51

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-2513-fa.html


استاد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،تهران،ایران.
چکیده:   (1290 مشاهده)
تا پانزده سال پیش پیوند مغز استخوان جنبه تجربی داشت ولی در سالهای اخیر، این مسئله در عالم پزشکی جایگاه ویژه ای پیدا کرده و امروزه به طور قطع باعث درمان بسیاری از بیماریها می باشد.
در اواخر سال ۱۹۵۵ - یعنی زمانی که پیوند مغز استخوان برای نخستین بار در انسان به اجرا در آمد - آگاهی از پادگنهای پیوند اندک بود، و بکارگیری روشهای مراقبتی و محافظتی، از قبیل فرآورده های خون مراحل اولیه خود را طی می کرد و تعداد آنتی بیوتیکهای موثر بسیار محدود بود. با همه این دشواریها پژوهندگان آمریکای شمالی و اروپا برای پذیرش پیوند و ایجاد مقاومت تلاشهای فراوانی به عمل آوردند. مطالعات گسترده در حیوانات سبب شد که چند پیوند موفقیت آمیز در مورد دهنده و گیرنده در دوقلو ها به دست آید و با کشف و آگاهی از مسائل ایمنی و HLA موفقیت این روش رو به فزونی نهاد.
اکنون مراکز متعددی در آمریکا، اروپا و آسیا قادرند این نحوه درمان را با اطمینان بیشتر و کارآیی بالاتر در بیماران انجام دهند. لزوم پیوند در هر یک از بیماران باید به طور اختصاصی و جداگانه بررسی و اجرا شود.
نتیجه، فایده، پیش آگهی، عوارض، نحوه و خرج درمان دقیقا و به طور کامل باید به بیمار، دهنده و خانواده بیمار توضیح داده شود در ۱۵ سال اخیر در روش و نحوه نتیجه پیوند مغز استخوان پیشرفتهای بسیار زیادی حاصل شده است. امروزه نزدیک به ۷۰۰ پیوند از دهنده های غیر خویشاوند، در بیماران مختلف و در نقاط متعدد دنیا صورت گرفته است (۱۹۹۰,ASH) .چنین پیشرفتی بی شک در سالهای آینده با تشکیل مراکز دیگر پیوند مغز استخوان و بکارگیری برنامه های بهتر ادامه خواهد یافت و نتایج بهتری به دست خواهد آمد. به رغم مشکلات زیاد، عوارض متعدد و هزینه گزاف در حال حاضر پیوند مغز استخوان تنها وسیله درمان قطعی بعضی از بیماریهای خون می باشد.
متن کامل [PDF 14310 kb]   (595 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1398/12/18 | پذیرش: 1398/12/18 | انتشار: 1398/12/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb