جلد 29، شماره 1 - ( بهار 1384 )                   جلد 29 شماره 1 صفحات 31-27 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

IVIG therapy in iso-immune hemolytic jaundice in full-term neonates. Research in Medicine. 2005; 29 (1) :27-31
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-54-fa.html
ناهید رستمی ، رامین گسیلی . بررسی اثر درمانی ایمونوگلوبولین وریدی بر روی زردی همولیتیک ایزوایمیون در نوزادان ترم . پژوهش در پزشکی. 1384; 29 (1) :31-27

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-54-fa.html


، Rostami@sbmu.ac.ir
چکیده:   (15172 مشاهده)

  سابقه و هدف : شواهد پژوهشی متعددی تأثیر ایمونوگلوبولین وریدی ( IVIG ) در کاهش هیپربیلی روبینمی همولیتیک ایمیون و کاهش نیاز به تعویض خون در نوزادان مبتلا به زردی همولیتیک را تائید می کنند. هدف از انجام این تحقیق تعیین تأثیر ایمونوگلوبولین وریدی بر کاهش شدت زردی همولیتیک ایمیون و کاهش تعویض خون و مدت بستری در بیمارستان است.

  مواد و روشها : این پژوهش با روش کارآزمائی بالینی تصادفی انجام شد. تعداد 80 نوزاد ترم که زردی همولیتیک ایمیون (ناسازگاری گروه خونی یا ناسازگاری RH ) داشتند و از شروع زردی آنها کمتر از 24 ساعت گذشته بود، وارد مطالعه شدند و بطور تصادفی در دو گروه آزمایش (فتوتراپی + IVIG ) و شاهد (فقط فتوتراپی) قرارگرفتند. IVIG بصورت دوز واحد mg/kg 1000 در طی 4 تا 6 ساعت برای گروه آزمایش تجویز شد. همه نوزادان در طول مدت بستری از نظر حال عمومی، شدت زردی، نیاز به تعویض خون و عوارض IVIG تحت کنترل بودند. برای تجزیه و تحلیل اطلاعات از روشهای آماری تحلیلی Chi square test و t-test استفاده شد.

  یافته ها : نتایج این پژوهش نشان داد نوزادانی که IVIG دریافت کردند کمتر از نوزادان گروه شاهد نیاز به فتوتراپی (91 ساعت در مقابل 141 ساعت؛ 0001/0 p< ) داشتند. از نظر میانگین مدت بستری و نیاز به تعویض خون نیز بین گروه آزمایش و کنترل تفاوت معنی دار آماری وجود داشت (به ترتیب 0001/0 p= و 04/0 p= ). در این پژوهش هیچ عارضه ای در مورد IVIG مشاهده نشد.

  نتیجه گیری : تجویز IVIG برای کاهش شدت زردی همولیتیک ایمیون نوزادی و کاهش نیاز به تعویض خون و فتوتراپی مؤثر است. اما مطالعات تکمیلی دیگری برای تعیین دوز نهائی IVIG و دفعات تزریق آن نیاز است.

متن کامل [PDF 129 kb]   (4673 دریافت)    
نوع مطالعه: عمومی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1382/9/6 | انتشار: 1383/12/25

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb