جلد 30، شماره 1 - ( بهار 1385 )                   جلد 30 شماره 1 صفحات 45-41 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، azahiroddin@yahoo.com
چکیده:   (15068 مشاهده)

  سابقه و هدف : افسردگی در بین بیماران بهبودیافته از آنژین صدری ناپایدار ( Unstable angina=UA ) شایع است. وجود علائم جزئی افسردگی خطر مرگ بعد از UA را افزایش می­دهد. این مطالعه با هدف بررسی میزان افسردگی در بیماران با تشخیص آنژین صدری ناپایدار صورت گرفت.

  روش بررسی : این مطالعه به روش توصیفی بر روی 100 بیمار (49 زن و 51 مرد) بستری شده با تشخیص آنژین صدری ناپایدار در بیمارستانهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد. از پرسشنامه Beck برای بررسی افسردگی و از نرم­افزار SPSS و آزمون خی­دو برای انجام آنالیزهای آماری استفاده شد.

  یافته ­ ها : 71% جمعیت مورد مطالعه درجاتی از افسردگی داشتند: 21% افسردگی شدید، 35% افسردگی متوسط و 15% افسردگی خفیف. تعداد دفعات بستری در بیماران افسرده بطور معنی­داری بیشتر از بیماران غیرافسرده بود و افسردگی در زنان مورد مطالعه بطور معنی­داری بیشتر از مردان بود.

  نتیجه ­ گیری : با توجه به اثر افسردگی در بالا بردن میزان مرگ و میر بیماران قلبی و شیوع بالای این اختلال در این بیماران، لزوم تشخیص و درمان به موقع افسردگی در این گروه از بیماران مطرح می­باشد.

متن کامل [PDF 128 kb]   (3149 دریافت)    
نوع مطالعه: عمومی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1382/9/6 | انتشار: 1384/12/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.