جلد 28، شماره 3 - ( پاییز 1383 )                   جلد 28 شماره 3 صفحات 173-169 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Surveying the role of tamoxifen on thyroid function tests in patients with breast cancer referring to Shohada-e-Tajrish hospital. Research in Medicine. 2004; 28 (3) :169-173
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-106-fa.html
محمد اسماعیل اکبری ، افشین قاسمی ، آرش محمدی توفیق . بررسی اثر مصرف تاموکسی فن بر روی تستهای تیروئیدی در بیماران مبتلا به سرطان پستان مراجعه کننده به بیمارستان شهدای تجریش. پژوهش در پزشکی. 1383; 28 (3) :173-169

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-106-fa.html


چکیده:   (14830 مشاهده)

  سابقه و هدف : مطالعات نشان داده است که تاموکسی فن برروی غلظت بسیاری از هورمونها وگلوبولینهای باندشونده به آن هورمونها موثر می باشد. گزارشات ضد و نقیض درخصوص تاثیر این دارو بر روی عملکرد تیروئید وجود دارد. ما تلاش کردیم در یک مطالعه تجربی اثر این دارو را بر غلظت هورمونهای تیروئید مشخص نماییم.


  مواد و روشها : این مطالعه بروش nonrandomized pre-test post-test study انجام شد. 64 زن مبتلا به سرطان پستان را که روزانه 20 میلی گرم تاموکسی فن را به عنوان درمان کمکی دریافت می کردند، تحت ارزیابی قرار دادیم و درآنها هورمون محرک تیروئید( TSH ) ، T4 ، T3 و اندیکس تیروکسین آزاد ( FT4I ) را در زمان قبل از درمان با تاموکسی فن و سپس 6 ماه بعد از درمان با تاموکسی فن و بدنبال آن بعد از گذشت یکسال اندازه گیری کردیم. روش اندازه گیری T4 و T3 رادیوایمنواسی، TSH به روش RIMA و میزان FTI از محاسبه نسبت T3RUT به T4 درآزمایشگاه محاسبه می شد.

  یافته‌ها: نتایج نشان داد میزان متوسط T4 6 ماه پس از درمان با تاموکسی فن در مقایسه با قبل از درمان افزایش یافته است ( 0001/0 p< ) درحالی که بعد از گذشت یکسال، نتایج آزمایش نسبت به زمان شروع درمان از لحاظ آماری معنی دار نبود ( NS ). تغییرات T3 پس از گذشت 6 ماه و یکسال افزایش یا کاهش معنی داری را نشان نمی داد ( NS ). اندازه گیری FT4I نشان دهنده افزایش میزان FT4I در طول یکسال بود (005/0 p< )، درحالی که تغییرات TSH در زمان شروع درمان با تاموکسی فن و پس از گذشت 6 ماه و یکسال از درمان با تاموکسی فن افزایش و یا کاهش خاصی را نشان نمی داد ( NS ).

  نتیجه‌گیری : نتایج نشان می دهد درمان با تاموکسی فن در زنانی که دچار سرطان پستان هستند باعث افزایش FT4I درطول یکسال می شود ولی تغییرات در محدوده طبیعی است. همچنین T4 در6 ماه اول درمان افزایش یافت ولی بعد از گذشت 6 ماه تا 12 ماه به میزان پایه خود رسید.

متن کامل [PDF 125 kb]   (3021 دریافت)    
نوع مطالعه: عمومی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1382/9/6 | انتشار: 1383/6/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb