XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، yaghmaeim@yahoo.com
چکیده:   (296 مشاهده)
چکیده:
سابقه و هدف: تهوع و استفراغ هنگام سزارین تحت بی‌حسی اسپاینال عارضه‌ای شایع است. این مطالعه با هدف بررسی شیوع تهوع و استفراغ و عوامل مرتبط با آن هنگام سزارین الکتیو تحت بی‌حسی اسپاینال انجام شد.
مواد و روش‌ها: این مطالعه توصیفی در سال‌های 96 و 97 در بیمارستان آیت‌الله طالقانی شهر تهران روی 200 خانم باردار کاندیدای سزارین الکتیو تحت بی‌حسی اسپاینال انجام شد. برای هر فرد سن، تعداد بارداری، تعداد زایمان، تعداد سزارین قبلی، وجود تهوع و استفراغ در سزارین‌های قبلی، مصرف سیگار هنگام بارداری، تهوع و استفراغ سه ماه اول بارداری، سابقه سندرم پیش از قاعدگی و بیماری حرکت، شاخص توده بدنی، طول عمل، سطح بالاترین درماتوم بلوک شده، تعداد نبض پایه و افت فشارخون سیستول بیشتر از 20 درصد حد پایه،  وقوع تهوع و شدت آن و یا استفراغ هنگام عمل و همچنین جنس نوزاد در فرم اطلاعاتی ثبت می‌شد. داده‌ها وارد نرم‌افزار SPSS ورژن 21 شد و با آمار توصیفی و آزمون‌های تی‌مستقل، من ویتنی، کای دو و دقیق فیشر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. میزان p کمتر از 5درصد معنا‌دار در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: شیوع تهوع 58درصد و شیوع استفراغ 16درصد بود. سابقه تهوع و استفراغ در سه ماهه اول بارداری، بارداری با جنین دختر و افت فشار خون سیستول بیش از 20 درصد حد پایه، در هر دو گروه افراد مبتلا به تهوع هنگام سزارین تحت بی‌حسی اسپاینال (001/0 > P)، و افراد مبتلا به استفراغ هنگام سزارین (001/0 > P ) شایع‌تر از افراد بدون تهوع و استفراغ بود. همچنین شیوع بیماری حرکت (047/0 >P) و سابقه تهوع و استفراغ هنگام سزارین قبلی تحت بی‌حسی اسپاینال (004/0>P) در افراد مبتلا به تهوع هنگام عمل به شکل معنا‌داری با گروه‌ بدون تهوع متفاوت بود. سطح بالاترین درماتوم بلوک شده هم در دو گروه با و بدون استفراغ اختلاف معنا‌دار داشت (001/0 >p ). 
نتیجه‌گیری: به‌نظر می‌رسد که تهوع و استفراغ هنگام سزارین تحت بی‌حسی اسپاینال شایع است. ممکن است بررسی برخی عوامل در تاریخچه پزشکی فرد در پیش‌بینی رخداد این عارضه کمک کند.
متن کامل [DOCX 68 kb]   (59 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: زنان وزایمان
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۸/۷/۱۵

ارسال پیام به نویسنده مسئول


Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb