XML English Abstract Print


چکیده:   (55 مشاهده)
سابقه‌وهدف: تحقیق‌های سال‌های اخیر حاکی از شیوع بالا و خطرهای گسترده‌ اختلال بیش‌فعالی و کم‌توجهی در بزرگسالان است. یکی از گروه‌های در معرض خطر مشکلات گسترده‌ روان‌شناختی، دانشجویان هستند. همچنین بررسی عوامل خطرآفرین این اختلال در دانشجویان کمتر شناخته‌شده است. بنابراین مطالعه حاضر به بررسی مشکلات همراه با این اختلال در این گروه می‌پردازد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه از نوع هم‌گروهی تاریخی به روش نمونه‌گیری در دسترس 90 دانشجوی مبتلابه اختلال بیش‌فعالی همراه با نقص توجه و 90 دانشجوی فاقد این اختلال انتخاب شدند. تشخیص به وسیله پرسشنامه کانرز، توسط دستیاران‌ روان‌پزشکی، روان‌شناسان بالینی آموزش دیده‌ دارای مدرک فوق‌لیسانس و اینترن‌های آموزش‌دیده انجام شد.  مقیاس‌های افسردگی بک، اضطراب بک، سنجه‌ غلظت استنشاقی کربن مونوکسید برای بررسی مصرف سیگار و آزمون قمار آیووا برای بررسی تصمیم‌گیری ریسکی در این پژوهش به کار رفتند. نتایج به‌وسیله نرم‌افزار SPSS نسخه‌ 16 و آزمون‌های توصیفی، تی تست گروهای مستقل و کای اسکوتر بررسی شدند.
نتایج: نتایج حاکی از بیشتر بودن میزان مصرف سیگار(P=0.039)، افسردگی(p=0.001)، اضطراب (p=0.001) و تصمیم‌گیری ریسکی(p=0.001)  در دانشجویان مبتلابه این اختلال از گروه فاقد این اختلال بیشتر بود.
نتیجه‌گیری: دانشجویانی که مبتلا به اختلال بیش‌فعالی همراه با نقص توجه هستند،  باید در ابتدای ورود به دانشگاه مورد توجه بیشتری قرارگرفته و برای درمان و کسب بهبودی به روان‌شناسان و روان‌پزشکان متخصص سپرده شوند.


 
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۷

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb