جلد 44، شماره 4 - ( 10-1399 )                   جلد 44 شماره 4 صفحات 612-607 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

paydarfar S, Hashemi A, Abbsi A, bandehpor M, Bahtiari A, Tajik F et al . Investigation of preformed design Acinetobacter Baumannii outer membrane protein A peptide vaccine candidate in reaction with serum antibodies from ICU staffs members .. Research in Medicine. 2020; 44 (4) :607-612
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-2116-fa.html
پایدارفر شادی، هاشمی علی، عباسی امین، بنده پور مژگان، بختیاری علی، تاجیک فاطمه و همکاران.. مطالعه کارایی پپتید های طراحی شده از پروتئین غشای خارجی اسینتوباکتر بومانی کاندید واکسن در واکنش با آنتی بادی های سرمی پرسنل شاغل در بخش ICU بیمارستان.. پژوهش در پزشکی. 1399; 44 (4) :612-607

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-2116-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، shadipaydarfar@yahoo.com
چکیده:   (2066 مشاهده)
سابقه و هدف: کارکنان شاغل در بخش ای سی یو یکی از مهم ترین راه های انتقال اسینتوباکتر بومانی با وسایل مختلف ازجمله کاتتر به بیماران می باشند. هدف از این مطالعه بررسی حضور آنتی بادی علیه پپتید های ایمونوژنیک پروتئین ompA ( Outer Membrane Protein A ) طراحی شده از اسینتوباکتر بومانی ـ به عنوان پپتید های کاندید واکسن علیه این پاتوژن ـ است.
روش بررسی: در اینمطالعه تجربی، ۶۲ نمونه خون شامل پرستاران بخش ICU بیمارستان گنجویان دزفول و بیمارستان فیروز آبادی تهران و همچنین افراد سالم غیر مرتبط با عفونت های بیمارستانی و بیماران مبتلا به لوپوس جمع آوری گشت. سرم افراد به منظور کاهش آنتی بادی های غیر اختصاصی، در مواجه با لیزات باکتری اشرشیاکلی قرار گرفت. جهت تعیین نمونه های مثبت از نظر وجود آنتی بادی علیه اسینتوباکتر بومانی تست الایزا با لیزات اسینتوباکتر بومانی برای تمام نمونه ها انجام شد. نمونه های مثبت جدا شده و حضور آنتی بادی علیه پپتید های ایمونوژنیک طراحی شده، توسط الایزا مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته ها:
از ۳۳ نمونه پرستاران بخش ICU، ٪۷۵ دارای آنتی بادی علیه اسینتوباکتر بومانی (مثبت) و از ۲۲ نمونه نرمال غیر شاغل در مراکز بهداشتی و درمانی ۲۷% مثبت بودند و اختلاف میانگین عدد جذب (OD) گروه پرستاران و افراد غیر در معرض با P=0/0002 محاسبه شد. همچنین نتایج الیزا با پپتید های ایمونوژنیک طراحی شده از پروتئین ompA اسینتوباکتر بومانی نشان داد پپتید شماره ۵ بیشترین توانایی را برای واکنش با آنتی بادی موجود در سرم دارا می باشد. و سرم افراد مبتلا به لوپوس در مواجهه با این پپتید نیز دارای تیتر آنتی بادی بودند.
نتیجه گیری:
پرسنل شاغل در بخش های آی سی یو به دلیل در معرض قرارگرفتن مکرر و فراوان با اسینتو باکتر بومانی، واجد سطوح بالایی از آنتی بادی سرمی هستند، همچنین افراد غیر در معرض قرار گرفته نیز واجد سطوحی از آنتی بادی البته پایین تر از جمعیت در معرض می باشند. این یافته با سابقه قبلی این پژوهش که در افراد غیر در معرض،‌ علیه این پاتوژن آنتی بادی سرمی مشاهده نشده بود (1)، متفاوت بود که دلیل آن علاوه بر سپری شدن زمانی حدود ۵ سال، نشان دهنده گسترش رو به افزایش کلونیزاسیون باکتری در سطوح بیوتیکی انسان ها می باشد. هرچند اثبات این نظریه و نیز استفاده از این روش به عنوان یک روش تشخیصی نیاز به تعداد بسیار بیشتری از نمونه های در معرض و غیر در معرض می باشد.
متن کامل [PDF 544 kb]   (470 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: ایمنی‌شناسی
دریافت: 1398/7/19 | پذیرش: 1398/9/27 | انتشار: 1399/4/7

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb