جلد 10، شماره 3 - ( دی - بهمن - اسفند 1365 )                   جلد 10 شماره 3 صفحات 159-161 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Asadian H. Esophageal Ulcereation Induced by Doxycycline. Research in Medicine. 1986; 10 (3) :159-161
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-2556-fa.html
اسدیان حسین. ایجاد زخم در مری به دنبال مصرف دکسی سیکلین. پژوهش در پزشکی. 1365; 10 (3) :159-161

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-2556-fa.html


بخش داخلی، مرکز پزشکی شهید مدرس، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
چکیده:   (145 مشاهده)
در این نوشتار 15 بیمار در گروه سنی 20 تا 40 ساله که در مری آنان پس از مصرف دکسی سیکلین زخم ایجاد شده بود مورد بررسی قرار گرفته اند. این بیماران به طور متوسط 5 – 10 روز بعد از مصرف دارو با درد شدید پشت جناق همراه با درد هنگام بلع (Odynophagia) مراجعه کردند و در آندوسکوپی ( درون بینی )، در قسمت میانی مری زخم های سطحی متعدد که از قشر سفید رنگی پوشیده شده بود، به شکل های گرد یا بیضی بدون بر آمدگی به اندازه یک تا چند سانتی متر مربع دیده می شد. ناراحتی بیشتر این بیماران با دادن غذای نرم و غیر محرک، داروی ضد اسید و نیز ژله گزیلوکائین مرتفع شد. این بررسی نشان می دهد که اولسراسیون (تشکیل زخم) مری در 15 بیمار مورد مطالعه، جنبه دارویی داشته و به دنبال مصرف دکسی سیکلین ایجاد شده است و برای جلوگیری از آن باید دارو قبل از خواب استفاده نشود و نیز به همراه آن مایعات زیاد نوشیده شود.
واژه‌های کلیدی: دکسی سیکلین، زخم، مری
متن کامل [PDF 1513 kb]   (30 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش موردی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: ۱۳۶۴/۱۲/۹ | پذیرش: ۱۳۶۵/۴/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۳

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb