جلد 47، شماره 1 - ( 1-1402 )                   جلد 47 شماره 1 صفحات 137-124 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.PII.REC.1399.071

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Siasi S, Vand-Rajabpour H, Abouie Mehrizi A. Laboratory Diagnosis Methods of Malaria Infection. Research in Medicine 2023; 47 (1) :124-137
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-3225-fa.html
سیاسی سپیده، وندرجب پور هدیه، ابوئی مهریزی اکرم. روش‌های تشخیص آزمایشگاهی عفونت مالاریا. پژوهش در پزشکی. 1402; 47 (1) :124-137

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-3225-fa.html


بخش تحقیقات مالاریا و ناقلین، مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی، انستیتو پاستور ایران. ، abouei@gmail.com
چکیده:   (455 مشاهده)
سابقه و هدف: برای مدیریت و کنترل بیماری مالاریا - یکی از مهم‌ترین بیماری­های عفونی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری - تشخیص سریع و دقیق این بیماری ضروری و از اولویت بالایی برخوردار است. به این منظور روش­های متعددی برای تشخیص مالاریا توسعه یافته است و در حال حاضر از روش تشخیص بررسی لام خون محیطی با میکروسکوپ نوری به عنوان روش استاندارد طلایی و روش‌های تشخیص سریع در مناطق آندمیک مالاریا استفاده می‌شود. هدف این مقاله بررسی روش‌های موجود و روش‌های در حال توسعه به عنوان گزینه‌های احتمالی آینده برای بهبود تشخیص مالاریاست.
روش کار: برای نگارش این مقاله مروری با جست­و­جو کلید واژگان از جمله تشخیص مالاریا، روش میکروسکوپی، روش­های مولکولی، RDT، Nested- PCR و LAMP در پایگاه داده­های PubMed و Google Scholar، مقالات انگلیسی زبان بدون­ محدودیت تاریخ بررسی شد. مقاله‌هایی که بیشترین ارتباط را با اهداف نگارش این مقاله داشتند، انتخاب و مطالعه شدند.
یافتهها و نتیجهگیری: بررسی لام‌خون محیطی با میکروسکوپ نوری، با وجود محدودیت­هایی که دارد، همچنان روش استاندارد طلایی برای تشخیص مالاریا محسوب می­شود. از دیگر روش­های تشخیصی مالاریا می­توان به آزمایش‌های تشخیصی سریع اشاره کرد که با توجه به ویژگی­های آن، جایگزینی سریع و ارزان برای تشخیص مالاریا در مناطق آندمیک و دورافتاده است. یکی از موانع برنامه حذف مالاریا، تشخیص عفونت در بیماران بدون علامت و یا با آلودگی کم است؛ زیرا عموماً با روش­های روتین مانند بررسی لام خون محیطی و آزمایش‌های تشخیصی سریع، شناسایی نمی­شوند. از این جهت روش­های مولکولی در مناطق آندمیک مالاریا با برنامه حذف، مناسب بهره­گیری هستند. روش­های نوین که در تحقیقات مالاریا بسیار کاربردی هستند؛ می‌توانند در آینده جایگزین روش­های معمول شوند.
متن کامل [PDF 1277 kb]   (96 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: میکروب‌شناسی
دریافت: 1401/8/10 | پذیرش: 1401/10/26 | انتشار: 1401/11/9

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb