جلد 34، شماره 4 - ( 11-1389 )                   جلد 34 شماره 4 صفحات 238-231 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

میرمیران پروین، جسری مریم، اسلامیان غزاله، حسینی اصفهانی فیروزه، حسین‌پناه، فرهاد، عزیزی فریدون. بررسی قابلیت پیش‌گویی شاخص‌های توده‌ی بدنی و دورکمر و ترکیب آنها با بروز عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی عروقی کودکان- "یک مطالعه‌ی طولی با پیگیری 7/6 ساله کودکان: مطالعه قندو لیپید تهران". پژوهش در پزشکی. 1389; 34 (4) :231-238

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-808-fa.html


پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، mirmiran@endocrine.ac.ir
چکیده:   (7943 مشاهده)
چکیده سابقه و هدف: با توجه به اهمیت اطلاع از عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی عروقی و وجود گزارش‌هایی مبنی بر نقش دور کمر و شاخص توده‌ی بدنی و توام آنها با بیماری‌های قلبی، هدف از این مطالعه‌ی طولی، تعیین نقش این دو شاخص بر احتمال ابتلای کودکان 10-3 ساله‌ی شرکت کننده در مطالعه‌ی قند و لیپید تهران به عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی عروقی در مدت 7/6 سال پیگیری بود. روش بررسی: مقادیر دورکمر، قد، وزن، تری‌گلیسرید، کلسترول، فشار خون،کلسترول HDL، کلسترول LDL و قندخون 470 کودک 10-3 ساله پیش و پس از 7/6 سال پیگیری ارزیابی شد. ارتباط دورکمر و شاخص‌توده‌ی ‌بدنی با یکدیگر و با CVDRF، همچنین تغییرات CVDRF و شاخص‌های تن سنجی در طول زمان بررسی شدند. ارتباط تعدیل شده‌ی دورکمر و شاخص ‌توده‌ی ‌بدنی و مدلی مرکب از هردو با CVDRF از طریق آزمون ROC بررسی و سطح زیر نمودارهای مربوط به هر سه مدل با یکدیگر مقایسه و با آزمون کای‌دو مورد قضاوت آماری قرارگرفت. یافته‌ها: تغییرات تمامی CVDRF و شاخص‌های تن‌سنجی در طول زمان معنی‌دار و دور کمر و شاخص‌ توده‌ی ‌بدنی با یکدیگر و با کلیه‌ی CVDRF به جز فشار خون ‌دیاستولیک و قند خون ارتباط معنی‌داری داشتند (03/0>P). دورکمر و شاخص ‌توده‌ی ‌بدنی در پیشگویی ابتلا به CVDRF با یکدیگر تفاوت چشم‌گیری نداشتند، اما مدل مرکب با هر دوی این شاخص‌ها در پیشگویی ابتلا به کلسترول HDL پایین و کلسترول LDL و تری‌گلیسرید بالا (001/0>P) و با دورکمر در پیشگویی کلسترول بالا (011/0>P) تفاوت معنی‌داری داشت. نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد که مدل هر دو شاخص دور کمر و شاخص ‌توده‌ی ‌بدنی قابلیت پیش‌گویی با CVDRF دارند، اما این قابلیت برای تک‌تک آنها وجود ندارد. واژگان کلیدی: دور کمر، توده بدنی، عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی- عروقی.
متن کامل [PDF 253 kb]   (2496 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی |
دریافت: 1390/1/9 | انتشار: 1389/10/25

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb