جلد 40، شماره 4 - ( 11-1395 )                   جلد 40 شماره 4 صفحات 204-209 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bakhshaei P, Moghimi M. Evaluation of risk factor for microscopic involvement of cervical central lymph nodes in patients with papillary thyroid carcinoma who are clinically node negative. Research in Medicine. 2017; 40 (4) :204-209
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-1607-fa.html
بخشایی شهر بابکی پیمان، مقیمی مهرداد. بررسی عوامل خطر درگیری میکروسکوپی غدد لنفاوی مرکزی گردن در بیماران مبتلا به کانسر پاپیلاری تیروئید بدون درگیری واضح غدد لنفاوی گردنی. پژوهش در پزشکی. 1395; 40 (4) :204-209

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-1607-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، dr.bakhshaei@gmail.com
چکیده:   (23343 مشاهده)

مقدمه: علیرغم بقای طولانی در کانسر پاپیلاری تیروئید (PTC)، متاستاز به غدد لنفاوی گردنی مهمترین عامل در عود ناحیه‌ای این بیماری است. هدف از این پژوهش، یافتن عوامل خطری است که بدون درگیری کلینیکی غدد لنفاوی گردنی، بیماران PTC را مستعد متاستاز میکروسکوپی به غدد لنفاوی مرکزی گردن می‌کند.

مواد و روش­ها: پرونده پزشکی 115 بیمار مبتلا به PTC که در بین سال‌های 94-1393 در بیمارستان آیت الله طالقانی تهران تحت جراحی توتال تیروئیدکتومی قرار گرفته بودند. بررسی شد. متغیرها مور مطالعه شامل، سن، جنس، اندازه تومور، وجود متاستاز، مولتی‌فوکال بودن تومور، محل تومور و میزان تهاجم تومور به کپسول تیروئید بود. داده‌های خام با نرم‌افزار SPSS v20 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

نتایج: فراوانی بروز متاستاز حدود 49 درصد بود. بین سن بیمار و بروز متاستاز یک همبستگی ضعیف مثبت و بین اندازه تومور و بروز متاستاز یک همبستگی خیلی ضعیف مشاهده شد. نقطه cut-off برای سن، 5/42 سال (حساسیت 63% و اختصاصیت 62%) و برای اندازه تومور، 75/1 سانتی‌متر (حساسیت 58% و اختصاصیت 57%) محاسبه شد. فراوانی بروز متاستاز در مردان بیشتر از زنان و نیز در مورد تومورهای مولتی فوکال بیشتر از تومورهای تک کانونی بود. بروز متاستاز با محل تومور و نیز با تهاجم تومور کپسول تیروئید همبستگی ضعیفی داشت.

جمع­بندی: به نظر می‌رسد که در PTC، سن بالا، اندازه بزرگتر تومور، مرد بودن، مولتی فوکال بودن تومور، میزان تهاجم تومور به کپسول از ریسک فاکتورهای بروز متاستاز به غدد لنفاوی مرکزی می‌باشد و شاید بتوان لنف نود دایسکسیون پروفیلاکتیک مرکزی گردن را در بیمارانی که چندین فاکتور از موارد بالا را دارند در نظر داشت و یا پیگیری های بعد جراحی از نظر عود در این بیماران در فواصل نزدیکتر و با دقت بیشتری صورت گیرد. با این حال، بهتر است مطالعات بیشتری در آینده انجام شود.

متن کامل [PDF 557 kb]   (4287 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: جراحی (عمومی، اطفال، عروق، توراکس، ترمیمی، فک و صورت )
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۰/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۶

ارسال پیام به نویسنده مسئول


Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb