جلد 44، شماره 4 - ( 4-1399 )                   جلد 44 شماره 4 صفحات 526-531 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چکیده:   (653 مشاهده)
چکیده : تنظیم بیان ژن، توسط قطعه ای بنام پروموتر انجام می گردد که در بالادست ژن ها قرار گرفته است. گروهی از پروموترهای ژنهای کلاس II فاقد هر گونه توالی حفاظت شده در توالی خود هستند و بررسی های بیوانفورماتیک نشان داده اند که فراوانی توالی های تکراری بلند، در این پروموتر ها بطور معنا داری بیشتر از پروموتر های دیگر می باشد. با توجه به شواهد عملکردی بودن و نیز ارتباط ژن RIT2 با بیماری پارکینسون، در این مطالعه چند شکلی تکرار پروموتری این ژن در بیماری پارکینسون و نیز افراد نرمال، و همچنین اثر این تکرار بر بیان ژن مورد بررسی قرار گرفت.
 مواد و روش ها: این مطالعه شاهد موردی  است. همچنین  این مطالعه، یک مطالعه کاربردی می باشد. مطالعه پلی مورفیسم قطعه تکرار GA ژن RIT2 در 500 نمونه نرمال و 500 بیمار پارکینسونی، و در مرحله دوم، عملکرد قطعه تکرار پروموتری و تاثیر آن بر بیان ژن توسط تکنیک و روش  کلونینگ بررسی گردید.
 یافته ها: در بررسی پلی مورفیسم قطعه تکرار، هیچ تغییری در توالی تکرار مشاهده نشد و نشان داده شد که توالی مذکور در جمعیت انسانی تک شکل می باشد. در بررسی اثرتعیین قطعه تکرار بر بیان ژن، مشاهده شد که میزان بیان ژن لوسیفراز در حضور قطعه تکرار در پروموتر، 2 برابر میزان بیان در حالت فقدان قطعه تکرار در پروموتر ژن می باشد.
p-value  محاسبه ی
  Fisher exact test     استفاده از روش  با  RIT2  ناحیه پروموتری ژن  GA ی تکرارهای P- val
محاسبه شد.  (P value= 0.007)
نتیجه گیری: با توجه به نقش عمده تکرار پروموتری GA ژن RIT2 و از طرفی با توجه به نقش مهم این ژن در تکوین سلول های نورونی، احتمالا هر گونه تغییری در این تکرار برای سلول قابل تحمل نبوده و باعث حفاظت قوی برای این قطعه تکرار گردیده است.


 
واژه‌های کلیدی: RIT2RIT2، پروموتر، پارکینسون.
متن کامل [PDF 536 kb]   (62 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: ژنتیک
دریافت: 1398/6/4 | پذیرش: 1398/9/27 | انتشار: 1399/4/7