جلد 45، شماره 4 - ( 10-1400 )                   جلد 45 شماره 4 صفحات 75-72 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار گروه بیماریهای دهان عضومرکزتحقیقاتی مواد دندانی دانشگاه علوم پزشکی ازاد اسلامی، تهران، ایران ، Arezoo.alaee@yahoo.com
چکیده:   (1694 مشاهده)
سابقه و هدف :  با توجه به شایع بودن واریس زیرزبانی به ویژه در سالمندان و اهمیت مطالعههای اتیولوژیک و این که گزارش شده شاید وجود واریس پا با بروز واریس زیر زبانی نقش دارد؛ بنابراین این تحقیق روی سالمندان مبتلا به واریس زیر زبانی و گروه شاهد آنها درآسایشگاه سالمندان کهریزک البرز در سال 1397 انجام شد.
مواد و روشها: تحقیق به روش مورد_شاهدی انجام شد و با مراجعه به آسایشگاه کهریزک البرز و ارائه معرفینامه موافقت مسئولان آسایشگاه اخذ شد. فهرست سالمندان بالای 60 سال تهیه و با مراجعه به تک تک سالمندان پس از توجیه طرح و کسب رضایت آگاهانه آنها شدند.
 گروه مورد افرادی بودند که مبتلا به واریس زیرزبانی بودند و گروه شاهد افرادی بودند که اولاً: واریس زیرزبانی نداشتند و ثانیاً از نظر سن و جنس و مصرف سیگار،  فشار خون و پروتز دندانی مشابه نمونه مورد بودند.
تشخیص واریس زبانی با بررسی کلینیکی و مطابق روش استاندارد انجام شد. تعیین مواجهه از طریق مصاحبه و معاینه در فضای امن انجام شد. سپس نقش واریس پا با واریس زیرزبانی با آزمون کای دو قضاوت آماری شد.
 یافته‌ها: تحقیق روی تعداد 109 نفر مبتلا به واریس زیر زبانی و 109 نفر گروه شاهد آن‌ها انجام شد. افراد دو گروه با هم مشابه بودند و یا اختلاف معناداری نداشتند. میزان مواجهه با  واریس پا در گروه مورد 67 نفر (61 درصد) و در گروه شاهد 49 نفر (45 درصد) بود.(0/025P<)
نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد مبتلایان به واریس زیر زبانی در مواجهه بیشتری از نظر واریس پا باشند.
واژه‌های کلیدی: واریس پا، واریس زیرزبانی، سالمند
متن کامل [PDF 445 kb]   (191 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: جراحی (عمومی، اطفال، عروق، توراکس، ترمیمی، فک و صورت )
دریافت: 1399/3/24 | پذیرش: 1399/4/9 | انتشار: 1400/11/20

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.