جلد 29، شماره 3 - ( پاییز 1384 )                   جلد 29 شماره 3 صفحات 271-272 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


، safdarian@sina.tums.ac.ir
چکیده:   (16358 مشاهده)

  

  با توجه به اهمیت نازایی در طب زنان و شیوع فیبروم­های رحمی در سنین تولید مثل برخورد صحیح با فیبروم در بیماران نازا از اهمیت خاصی برخوردار است.

  در مطالعات مختلف اتفاق نظری راجع به اثر فیبروم بر روی نتایج ART وجود ندارد. در مطالعه­ای گذشته­نگر در سال 2001 که تحت عنوان " لیومیوم­های رحمی و اثرات آنها روی IVF " انجام شد نتیجه گرفته شد که لیومیوم روی IVF اثر منفی ندارد و اندازه و محل فیبروم هیچ تاثیری روی نتیجه IVF نخواهد گذاشت (1). حال آنکه در برخی مطالعات فیبروم­های بالای 5 سانتی­متر را عامل خطر دانسته­اند (2). در مطالعه­ای دیگر عنوان شده است که میوم­های تنه رحم که در داخل حفره رحم قرار نگرفته و آویزان نشده باشند و زیر 7 سانتی­متر باشند میزان لانه­گزینی و سقط را در IVF و ICSI افزایش نمی­دهند (3).

 

  مواد و روشها

  در این مطالعه هم­گروهی ( Cohort )،120 سیکل فن­آوری کمک باروری در بیماران نازای دارای فیبروم و 240 سیکل
فن­آوری کمک باروری در بیماران نازای فاقد فیبروم مورد مطالعه قرار گرفته و از نظر وقوع سقط تا 20 هفته مورد بررسی قرار گرفتند.

  وجود و فقدان فیبروم در بیماران بوسیله سونوگرافی یا لاپاروسکوپی تایید شد. بیماران فیبروم­دار از نظر اندازه فیبروم در سه گروه: 3 سانتی­متر و کمتر، 5-1/3 سانتی­متر و بیشتر از 5 سانتی­متر قرار گرفتند.

  از همه بیماران موافقت جهت ورود به مطالعه گرفته شد و هیچ گونه هزینه و یا داروی اضافی به بیماران تحمیل نشد. اطلاعات دموگرافیک بیماران از طریق مصاحبه وارد پرسشنامه شد و اطلاعات مربوط به پاراکلینیک و اقدامات درمانی از روی پرونده بیماران استخراج شد.

  برای تحلیل آماری از آزمونهای کای دو، آزمون دقیق فیشر، Man-Whitney U-test و مدل رگرسیون لجستیک استفاده شد.

همه بیماران در سیکل GnRH-a–Long-protocol قرار گرفته و تجویز GnRH-agonist از روز 21 سیکل قبل از ART

 

متن کامل [PDF 81 kb]   (2482 دریافت)    
نوع مطالعه: عمومی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1381/10/13 | انتشار: 1384/6/24