XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی بهشتی ، ali-mahdavi@sbmu.ac.ir
چکیده:   (190 مشاهده)

 عنوان:
 ارزیابی قابلیت تصویربرداری مغزی به روش FMRI  در مشخص ساختن نواحی حساس مغزی در زبان فارسی
سابقه و هدف:
استفاده از روش های تصویربرداری پیشرفته قبل از جراحی اعصاب به منظور مشخص ساختن نواحی حساس مغزی مرتبط با فعالیتهای حرکتی ، زبانی و حافضه اهمیت به سزایی در جلوگیری از آسیب به این نواحی در حین جراحی دارد .از این روشهای تصویربرداری مغزی روش MRI  عملکردی یا به اختصار FMRI  بیشتر از همه مورد توجه قرار گرفته است. برای به کارگیری دقیق تر و قابل اعتماد تر روشهای نقشه برداری از مغز به عنوان نقشه عملکردی قبل از جراحی، می بایست ازمونهای مرتبط بر روی جمعیت مورد مطالعه بسته به زبان ، فرهنگ و سطح توانایی ذهنی افراد تهیه و اجرا گردند.
مواد و روش ها:
 ما در این مطالعه این روش تصویربرداری را برای آزمون های حرکتی و تکلمی ابتدا بر روی افراد سالم (40 نفر) و سپس برروی بیماران دارای ضایعات مغزی کاندید جراحی (40 نفر)  اجرا کرده  و میزان موفقیت آن را در تعیین نواحی حساس مغزی سنجیده ایم . هر آزمودنی بسته ای مشتمل بر چند آزمون متفاوت را در هر گروه انجام داده و در نهایت مناسب ترین آزمون ها معرفی شدند.
یافته ها:
از بین آزمون های مرتبط با زبان آزمون ساختن کلمات ، آزمون ساخت کلمه  بهترین لوکالیزاسیون ناحیه حرکتی تکلم  را در لوب فرونتال تحتانی در ناحیه بروکا ایجاد نمود . توانایی FMRI  در لوکالیزاسیون نواحی مرتبط با فرآیند تکلم در این مطالعه در افراد سالم 100% و در بیماران 85% ارزیابی می باشد . در مورد آزمونهای حرکتی در هر دو گروه در 100% افراد نتیجه مناسب و قابل تفسیر به دست آمد.
نتیجه گیری:
FMRI   به عنوان یک روش غیر تهاجمی نقشه برداری از مغز، قبل از جراحی ضایعات مغزی بویژه ضایعاتی که نزدیک نواحی حساس مغز مثل قشر حرکتی یا نواحی مرتبط با تکلم هستند می تواند استفاده گردد. به کارگیری نتایج FMRI  در ارزیابی قبل جراحی میتواند میزان آسیب به نواحی حساس مغزی را کاهش داده و جراحی را در هدف خارج سازی هرچه بیشتر تومور با آسیب هرچه کمتر به نواحی سالم مغزی یاری برساند .
 
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: رادیولوژی
دریافت: 1400/8/30 | پذیرش: 1401/4/18

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb