Ethics code: IR.Razi.REC.1399.048

XML English Abstract Print


دانشگاه رازی ، drp.rahimi@gmail.com
چکیده:   (174 مشاهده)
سابقه و هدف: سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی،تنها رده سلول‌های بنیادی هستند که توانایی انتقال صفات ژنتیکی به نسل بعدی را دارا می باشند. از اینرو ایجاد سیستم کشت ایده آل برای این رده سلولی بسیار مهم می‌باشد. هدف از انجام این مطالعه تأثیر دوزهای مختلف ال-آرژینین بر تکثیر سلول‌های اسپرماتوگونی گوسفند که در تولید دام تراریخته و پروتئین‌های نوترکیب دارویی اهمیت دارد، در محیط آزمایشگاه بود.
مواد و روش‌ها: سلول‌های اسپرماتوگونی بیضه بره‌های نابالغ با استفاده از هضم آنزیمی دو مرحله‌ای استخراج گردید. سپس به مدت 10 روز در شش گروه آزمایشی شامل گروه شاهد (کشت ساده سلول‌ها در محیط پایه:  DMEM حاوی 1 درصد آنتی‌بیوتیک و 5 درصد FBS) و تیمارهای 2، 3، 4، 5و 6 شامل محیط پایه همراه با افزودن به ترتیب 50، 100، 200، 500 و 1000 میکرومول بر لیتر ال-آرژنین، کشت شدند. تعویض محیط کشت هر 3 روز یکبار انجام شد. تعداد و قطر کلونی‌های تشکیل شده به وسیله میکروسکوپ معکوس در روزهای 4، 7و 10 مورد ارزیابی قرار گرفت. شناسایی ماهیت سلول‌ها با رنگ‌آمیزی ایمنوسیتوشیمی علیه نشانگر سطحی PGP9.5 و plzf استفاده شد.
نتایج: تعداد و مساحت کلونی‌های اسپرماتوگونی در روز دهم پس از کشت در تیمار چهارم (دوز 200 میکرومول بر لیتر ال-آرژینین) با سایر گروه‌های آزمایشی از نظر آماری اختلاف معنی‌داری داشت (P<0.05).
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان می‌دهد که افزودن ال-آرژینین با غلظت 200 میکرومول بر لیتر تأثیر مطلوبی بر القاء کلونی‌زایی سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی گوسفند در کشت کوتاه مدت دارد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: علوم سلولی( سلولی مولکولی، سلول های بنیادی)
دریافت: 1401/1/24 | پذیرش: 1401/3/11

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb