جلد 45، شماره 1 - ( 1-1400 )                   جلد 45 شماره 1 صفحات 46-41 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه رادیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیمارستان مهدیه، تهران، ایران ، elhamkeshavarz@sbmu.ac.ir
چکیده:   (3241 مشاهده)
زمینه و هدف: با توجه به شیوع بالای مشاهده لنف نودهای آگزیلاری در ماموگرافیهای انجام شده و همچنین اهمیت ابعاد هیلوم و کورتکس این لنف نودها در شک به پاتولوژیک بودن آنها و نیز نقش چاقی به عنوان یک ریسک فاکتور در کنسر پستان و پروگنوز بیماران مبتلا به کنسر پستان، تعیین رابطه بین چاقی (body mass index یا BMI) و ابعاد لنف نودهای اگزیلاری میتواند رویکرد به اهمیت ابعاد لنف نودها را تحت تاثیر قرار دهد. این مطالعه به تعیین همبستگی بین چاقی و ابعاد لنف نودهای آگزیلاری در ماموگرافیهای غربالگری می‌پردازد.
 مواد و روشها: ما در یک مطالعه توصیفی (از مهرماه 96 تا مهرماه 97) تعداد 204 بیمار را که برای انجام ماموگرافی غربال گری به مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی مهدیه مراجعه کردند، بررسی کردیم. طول و عرض لنف نودهای آگزیلاری مشاهده شده، اندازه گیری شد. معیار HCR یا hilo-cortical ratio (نسبت عرض هیلوم به عرض کورتکس لنف نود) محاسبه شد.  با استفاده از independent sample t-test و Fisher’s exact test، همراهی بین ابعاد لنف نود و هیلوم، دانسیته برست و سن با BMI بررسی شد. Multivariable linear regression برای ارزیابی همراهی مستقل ابعاد لنف نود با BMI پس از انجام adjustment با سن و دانسیته برست استفاده شد. برای بررسی inter-rater reliability بین دو مفسر ماموگرافی نیز از Pearson correlation coefficient استفاده شد.
یافتهها: یک همبستگی قوی و معنادار بین BMI و طول لنف نود R2=0.626))، عرض لنف نود                                   R2=0.508))، طول هیلوم (R2=0.558)، عرض هیلوم  64/.=£    و     HCR 35/.=£    مشاهده شد  که همه آنها مستقل از سن و دانسیته پستان است. ارتباطی بین افزایش BMI و ضخامت کورتکس لنف نود مشاهده نشد. همبستگی قوی بین افزایش در  طول هلیوم و افزایش در طول لنف نود وجود دارد ( (R2=0/95. به طور مشابه نیز ارتباط قوی بین افزایش در عرض هلیوم  و عرض لنف نود مشهود است.  همچنین همبستگی معنادار بین HCR و BMI مشاهده شد (R2=0/34).
نتیجهگیری: به نظر میرسد افزایش ابعاد لنف نود ارتباطی به ضخامت کورتکس ندارد. به احتمال نودهای حاوی چربی در ماموگرافی‌های غربالگری می‌توانند به عنوان یک بیوماکر چاقی و پاتولوژی­های مرتبط به آن استفاده شود. بین ابعاد لنف نود و چاقی همبستگی عالی وجود دارد.
واژه‌های کلیدی: ماموگرافی، غربال گری، لنف نود
متن کامل [PDF 1251 kb]   (226 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: رادیولوژی
دریافت: 1398/2/1 | پذیرش: 1398/10/15 | انتشار: 1400/8/8

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.