جلد 45، شماره 1 - ( 1-1400 )                   جلد 45 شماره 1 صفحات 83-76 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه علوم ارتباطات ودانش‌شناسی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران ، f.babalhavaeji@gmail.com
چکیده:   (1232 مشاهده)
سابقه و هدف: پژوهش حاضر با هدف ارزیابی ساختاری پایان­نامه‏ های دکتری تخصصی PhD و کارشناسی ­ارشد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1397 بر اساس استاندارد جهانی 7144 انجام شده تا مشخص شود آیا چارچوب ­های لازم رعایت شده است؟
مواد و روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع توصیفی است که در آن تعداد 130 پایان­ نامه دکتری تخصصی PhD و کارشناسی ­ارشد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به روش تحلیل محتوا بررسی شد. ابزار گردآوری اطلاعات چک­ لیستی بر مبنای استاندارد ایزو 7144 و شاخص­ های چندگانه هر یک بود که با استفاده از متن اصلی آخرین ویرایش این استاندارد فراهم شده بود. مؤلفه ­های بررسی شده عبارتند از: ساختار، صفحه عنوان، چکیده، فصل سوم، پانویس فارسی، تصاویر، جدول‌ها، نمودارها و منابع و مأخذ که اطلاعات جمع­ آوری شده از شدت انطباق با استاندارد ایزو 7144 در جداول توزیع فراوانی بر اساس آماره­ های توصیفی نظیر تعداد، درصد، حداقل، حداکثر، میانگین و انحراف­ معیار تجزیه و تحلیل و مقایسه­ ها از طریق آزمون تی مستقل در نرم­ افزار آماری SPSS 25 انجام شد.
یافته­ ها: میزان رعایت ساختاری پایان­نامه ­ها 68 درصد در جامعه برآورد شد. پایان­نامه­ های مقطع دکتری تخصصی بیش از کارشناسی ­ارشد رعایت کرده ­اند (01/0>p). در مقطع دکتری تخصصی فصل سوم، تصاویر، جدول‌ها، نمودارها و چکیده بسیار زیاد و ساختار، منابع و مأخذ و صفحه عنوان بسیار کم و در مقطع کارشناسی ­ارشد تصاویر، جدول‌ها و نمودارها، صفحه عنوان و فصل سوم بسیار زیاد و منابع و مأخذ، چکیده و ساختار بسیار کم مطابق بوده­اند.
نتیجه­ گیری: به نظر می­رسد که میزان رعایت کلی ساختاری قابل قبول باشد اما در بعضی شاخص ­ها میزان آن بسیار نازل بوده و جای نگرانی دارد؛ بنابراین آموزش­های لازم برای ارتقای ساختاری پایان­نامه ­ها توصیه می­شود.
متن کامل [PDF 633 kb]   (207 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: اطلاعات و دانش شناسی
دریافت: 1398/12/13 | پذیرش: 1399/2/7 | انتشار: 1400/8/8

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.