جلد 45، شماره 4 - ( 10-1400 )                   جلد 45 شماره 4 صفحات 34-30 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران بیمارستان حضرت فاطمه تهران ، golezard1@gmail.com
چکیده:   (465 مشاهده)
سابقه و هدف: خونریزی یکی از مشکلات رایج در بیماران تحت عمل جراحی سپتورینوپلاستی است که می‌تواند روی سیر و شرایط بیماران در هنگام و پس از عمل موثر باشد. بنابراین، این مطالعه برای بررسی و مقایسه اثر دو داروی ترانکزامیک اسید و دسموپرسین وریدی در کاهش میزان خونریزی هنگام عمل سپتورینوپلاستی انجام شده است.
مواد و روش ها: در این مطالعه مداخله‌ای که به صورت یک کارآزمایی بالینی تصادفی انجام شد، تعداد 105 نفر از بیماران تحت عمل جراحی سپتورینوپلاستی در بیمارستان فیروزگر و حضرت فاطمه تهران در سال 1398 به صورت در دسترس انتخاب شدند، به صورت تصادفی در یکی از سه گروه ترانکزامیک اسید و دسموپرسین وریدی و دارونما تقسیم شدند، میزان خونریزی و رضایت‌مندی تیم جراحی و تغییرهای همودینامیک در سه گروه تعیین شده و مقایسه شد.
یافته ها: میزان رضایت‌مندی در گروه دسموپرسین بیش از دو گروه ترانکزامیک و دارونما بود (P=0.0001). میزان خونریزی در بیماران بررسی شده در گروه دسموپرسین کمتر از دو گروه ترانکزامیک و دارونما بود (P=0.0001). تغییرهای همودینامیک در سه گروه اختلاف آماری نداشت.
نتیجهگیری: ترانکزامیک اسید و دسموپرسین وریدی اثربخشی خوبی در کاهش میزان خونریزی هنگام عمل سپتورینوپلاستی دارند که به خصوص در مورد دسموپرسین بیشتر هم است.
متن کامل [PDF 583 kb]   (101 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: بیهوشی و مراقبت های ویژه
دریافت: 1399/6/2 | پذیرش: 1399/11/8 | انتشار: 1400/11/20

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.