جلد 42، شماره 3 - ( 7-1397 )                   جلد 42 شماره 3 صفحات 137-143 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Akbari Sari A, Jaafaripooyan E, Gholami M. Study of the relationship between Health Transformation plan and amount of Cathlab room procedures in three hospitals, Tehran, Iran.. Research in Medicine. 2018; 42 (3) :137-143
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-1815-fa.html
اکبری ساری علی، جعفری پویان ابراهیم، غلامی محبوبه. بررسی ارتباط اجرای طرح تحول نظام سلامت با میزان خدمات انجام شده در بخش آنژیوگرافی در بیمارستان های منتخب. پژوهش در پزشکی. 1397; 42 (3) :137-143

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-1815-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی تهران ، akbarisari@tums.ac.ir
چکیده:   (1280 مشاهده)
سابقه و هدف: : امروزه یکی از بزرگترین مسائل مطرح شده در همه­ی جوامع توزیع درست منابع بهداشت و درمان است. نظام­های بهداشت و درمان برای بهبود کیفیت و افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت، همواره در حال تغییر هستند.کنترل استفاده از خدمات تشخیصی و درمانی و کاهش خدمات غیر ضروری نیز از فعالیت­هایی است که تمامی نظام­های بهداشت و درمان در دستور کار خود دارند. بخش آنژیوگرافی بیمارستان­ها از فعال­ترین بخش­هایی است که خدمات تشخیصی و درمانی متنوع و گران­قیمتی را ارائه می­کند. این پژوهش با هدف تعیین میزان ارائه­ی خدمات در این بخش و ارتباط آن با طرح تحول در نظام سلامت در ایران به انجام رسید.
مواد و روشها: پژوهش حاضر از نوع توصیفی-تحلیلی و از انواع مطالعات قبل و بعد است که از نظر زمان مطالعه­ای طولی است و به جمع آوری اطلاعات آماری از خدمات ارائه شده در بخش آنژیوگرافی، از خردادماه سال 1391 تا خرداد سال 1395 پرداخته است. ابزار جمع­آوری اطلاعات از نوع فرم بود و داده ها با استفاده از نرم­افزارهای Excel2013 و SPSS22 و آزمون t زوجی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. 
یافته ­ها: تعداد مراجعین درمانگاه قلب عروق و تعداد بیماران بستری شده در این سرویس بعد از اجرای طرح تحول در نظام سلامت به طور معنا داری افزایش یافته است (0001/0=p). تعداد موارد آنژیوگرافی عروق کرونر، آنژیوپلاستی، CT-آنژیوگرافی، EPS-Ablation و تعبیه­ی پیس­میکر دائم بلافاصله بعد از اجرای طرح افزایش یافته است و سپس در سال دوم کاهش پیدا کرده است (0001/0=p). همچنین تعداد موارد بای پس عروق کرونر قبل و بعد از اجرای طرح تغییری نداشته است (238/0=p). 
نتیجه­ گیری: به نظر می رسد که طرح تحول در نظام سلامت در ایران منجر به عوامل گوناگونی شد هاست که می توانند بر میزان ارائه­ی خدمات تشخیصی و درمانی در بخش آنژیوگرافی مؤثر باشند. طرح های بزرگ تحول در نظام بهداشت و درمان با اثر برروی جنبه های مختلف احتمالاَ می توانند بر میزان ارائه ی خدمات تأثیر بگذارند. پایش و کنترل این عوامل جهت بهبود کیفیت خدمات، برنامه­ریزی­های بهداشتی و اجتناب از ارائه­ی خدمات غیرضروری اهمیت دارد.
متن کامل [PDF 476 kb]   (382 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: قلب و عروق
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۹

ارسال پیام به نویسنده مسئول


Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb