XML English Abstract Print


علوم پزشکی زاهدان ، Sharareh.sanei@gmail.com
چکیده:   (909 مشاهده)
سابقه و هدف: ناهنجاری های مادرزادی از جمله علل اصلی سقط جنین بوده که برخی از آنهاقبل از تولد، قابل تشخیص است. این ناهنجاری ها به وسیله روش های ساده ای همچون سونوگرافی و نیز روشهایی مانند آزمون های غربالگری که به سهولت در دسترس هستند، قبل از تولد شناسایی شده و در صورت امکان می توان با روش هایی مانند سقط جنین، از تولد یک نوزاد با چنین ناهنجاری هایی پیشگیری نمود. هدف این مطالعه، سنجش میزان عوارض احتمالی در دو روش CVS و آمنیوسنتز در مادران با شک به آنومالی های کروموزومی یا تالاسمی بود.
مواد و روش ها: این پژوهش، یک مطالعه از نوع توصیفی - مقطعی بوده و در آن تمام مادران مشکوک به داشتن جنین دچار ناهنجاری کروموزومی و یا تالاسمی مراجعه کننده به بیمارستان علی بن ابیطالب زاهدان، از مهر 1394 تا مهر 1395 (در مجموع 150 مادر که به گروه آمنیوسنتر به تعداد 100 نفر با میانگین سن حاملگی 15 هفته و 4 روز و گروه CVS به تعداد 50 نفر با میانگین سن حاملگی 13 هفته و یک روز، تقسیم شده بودند)، مورد بررسی قرار گرفتند. این پروسیجرها توسط یک متخصص رادیولوژی انجام شدند. قبل از انجام پروسیجر، مادر تحت سونوگرافی قرار گرفت تا صرف نظر از تعیین سن، تعیین وضعیت جفت و مایع آمنیوتیک، سلامت جنین نیز ارزیابی شود. پس از انجام پروسیجر نیز هر بیمار برای مدت 14 روز تحت نظر قرار گرفت تا در صورت بروز عوارضی نظیر خونریزی واژینال، نشت مایع آمنیوتیک، سقط جنین، PROM و کوریوآمنیوتیت، اقدامات لازم انجام شود. اطلاعات بدست امده از این مطالعه، در نهایت نتایج وارد نرم افزار SPSS 18 شد و توسط آزمونهای آماری T و فیشر مورد آنالیز قرار گرفت.
یافته ها: در مطالعه ی انجام شده، تنها دو عارضه یعنی نشت مایع آمنیوتیک و خونریزی واژینال در کل جمعیت 150 مادر مورد مطالعه دیده شد. میزان بروز خونریزی واژینال در گروه  CVSدو مورد (4%) و در گروه آمنیوسنتز یک مورد (1%) بود که 465/0 = P value را به خود اختصاص می داد. همچنین عارضه نشت مایع آمنیوتیک نیز در گروه CVS یک مورد (2%) و در گروه آمنیوسنتز دو مورد (2%) بود که 465/0 = P value را به خود اختصاص می داد. در این مطالعه هیچ موردی از سقط جنین ، PROM و کوریوآمنیوتیت مشاهده نشده است.
نتیجه گیری: نتایج حاصل از مطالعه فوق، نشان می دهد که عوارض وابسته به پروسیجر در آمنیوسنتز تفاوت چشم گیری با CVS ندارد و از این رو می توان از هر دو روش فوق برای تشخیص پیش از تولد در حاملگی های با خطر بالا استفاده نمود.
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: رادیولوژی
دریافت: 1399/2/24 | پذیرش: 1399/7/13

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb