جلد 27، شماره 4 - ( زمستان 1382 )                   جلد 27 شماره 4 صفحات 305-312 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mental health in group of war veterans and their spouses in Qom. Research in Medicine. 2003; 27 (4) :305-312
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-71-fa.html
سید عبدالمجید بحرینیان ، حسین برهانی . بررسی بهداشت روان در یک جمعیت از جانباران اعصاب و روان و همسران آنان در استان قم. پژوهش در پزشکی. 1382; 27 (4) :305-312

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-71-fa.html


چکیده:   (16505 مشاهده)

  سابقه و هدف : جنگ به عنوان یک عامل استرس زا می تواند منجر به عوارض ناگواری در زندگی انسانها شود. افرادی که مستقیما در جنگ شرکت می کنند و به نوعی در معرض تروماهای ناشی از این بلای خانمانسوز قرار می گیرند اولین قربانیان جنگ هستند. اثرات جنگ تا اعماق خانواده ها و جامعه نیز نفوذ می کند. خانواده مجروحین، معلولین، شهدا و اسرا قربانیان فراموش شده جنگ محسوب می شوند. هدف این مطالعه بررسی سلامت روانی و شیوع افسردگی در خانواده جانبازان جنگ تحمیلی استان قم و همسران آنان می باشد.

  مواد و روشها : در این مطالعه مقطعی دو پرسشنامه معتبر GHQ و Beck و یک پرسشنامه حاوی اطلاعات جمعیت شناختی روی 250 جانباز و همسر جانباز (160 مرد و 90 زن) اجرا شد. در واقع 90 زوج مورد بررسی قرار گرفتند. نمونه ها ازبین جانبازان اعصاب و روان استان قم که دارای پرونده جانبازی بودند، بطور تصادفی انتخاب شدند.

  یافته ها: آزمون بک میزان افسردگی جانبازان (از خفیف تا شدید ) را 3/96 درصد و میزان افسردگی همسرانشان را 9/88 درصد نشان داد. آزمون GHQ 5/94در صد جانبازان اعصاب و روان و 7/86 درصد همسران آنها را مشکوک به عدم سلامت روان معرفی می کند.

  نتیجه‌گیری و توصیه‌ها : بر اساس نتایج حاصل از این تحقیق اختلالات اضطرابی، انطباقی، و اختلال در روابط بین فردی در بین خانواده ها چشمگیر بود. در این خصوص توصیه می شود ضمن توجه به جنبه های بهداشت روان جانبازان مطالعات بیشتر صورت گیرد.

واژه‌های کلیدی: بهداشت روان، جانبازان
متن کامل [PDF 149 kb]   (6276 دریافت)    
نوع مطالعه: عمومی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: ۱۳۸۲/۹/۶

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb