جلد 22، شماره 2 - ( تیر - شهریور 1377 )                   جلد 22 شماره 2 صفحات 32-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zali M R, Norouzi A, Amir Rasouli H, Darvishi M. Prevalence of Hepatitis C (Anti-HCV) Antibody and the ways of Blood Transfusion in Addicts Residing in Qasr Prison. Research in Medicine. 1998; 22 (2) :26-32
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-2249-fa.html
زالی محمدرضا، نوروزی آزیتا، امیر رسولی هوشنگ، درویشی محمد. شیوع پادتن ویروس هپاتیتAnti-HCV) C) و راههای انتقال خون در معتادان مقیم زندان قصر. پژوهش در پزشکی. 1377; 22 (2) :32-26

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-2249-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی شهید بهشتی، تهران، ایران.
چکیده:   (1001 مشاهده)
دستکم پنج نوع هپاتیت ویروسی وجود دارد که توسط پنج عامل ویروسی متفاوت D، C ، B ، A و E عارض می شود. این پنج ویروس با یکدیگر متفاوت می باشند اما مرضی که ایجاد می کنند خیلی هم (Hem) دارد و نمی توان از روی علائم بالینی با تست های آزمایشگاهی معمول آنها را از یکدیگر جدا کرد. از آنجا که پیامد بیماری ها بستگی به نوع ویروس دارد افتراق آنها از همدیگر از اهمیت خاصی برخوردار است، دیده شده است که ویروس C بیشتر به سمت مزمن شدن سیر میکند و در نتیجه بروز هپاتیت حاد مزمن و یا سیروز کبدی را باعث می شود (۶). ویروس هپاتیت C یک ویروس خونزا (blood - born) می باشد. مطالعات اپیدمیولوژیکی نشان میدهد که بیشترین احتمال انتقال ویروس هپاتیت C از طریق استفاده از خود و محصولات خونی، استفاده از سوزنهای آلوده - که معتادان تزریقی به طور مشترک از آن استفاده می کنند و پیوند اعضا از دهنده های آلوده می باشد. نیمی از بیمارانی که به هپاتیت حاد گرفتار شده اند چنین پیشینه ای داشته اند. در بعضی از مطالعات آمده است که انتقال از راههای مادر به نوزاد، تماس خانوادگی، جنسی و شغلی صورت می گیرد و در برخی بررسیها نحوه انتقال نامشخص و ناشناخته عنوان شده است (۴) و از این میان، معتادان به علت استفاده مشترک از سوزن های تزریقی آلوده یکی از شایع ترین گروه هایی هستند که در معرض خطر آلودگی به هپاتیت ویروسی C قرار دارند. مطالعات اخیر نشان داده است که بیش از دو سوم این افراد متجاوز از دو سال سابقه زردی را ذکر می کنند و در بعضی از آنان، این سابقه به ۸ الی ۲۰ سال نیز می رسد (۱۰ و ۱۲). گفته می شود که علت ۸۵-۷۰  درصد از هپاتیت های مزمن در معتادان به علت هپاتیت C می باشد (۵). شایان ذکر است که پیش از ۵۰ درصد آنان همزمان آلودگی به هپاتیت B را نشان می دهند (۸). انتقال این ویروس از راههای دیگر مانند حجامت، خالکوبی و کاربرد طب سوزنی هم انجام می شود که در هر یک، به شکلی از سوزنهای آلوده استفاده می شود (۱).
در تحقیق حاضر بر آن شدیم تا شیوع پادتن و ویروس هپاتیت C را در معتادان تزریقی مقیم زندان قصر تهران که پس از دستگیری اولین محل اقامت آنان است، به عنوان یکی از مهمترین گروه های پرخطر برای ابتلا به عفونت ویروسی C را بررسی کنیم و نقش احتمالی سایر عوامل خطر، از جمله پیشینه خال کوبی و غیره را نیز مورد مطالعه قرار دهیم.

 
متن کامل [PDF 3829 kb]   (318 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1398/11/29 | پذیرش: 1398/11/29 | انتشار: 1398/11/29

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb