جلد 46، شماره 2 - ( 4-1401 )                   جلد 46 شماره 2 صفحات 67-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

رضائی صابر امیرپرویز، تقی لو حسین، آفتابی سعید، کریمی جوهنی رضا. بررسی تأثیر گیاهان خار مریم و بوقناق و ترکیب آنها روی کبد چرب غیرالکلی رت. پژوهش در پزشکی. 1401; 46 (2) :57-67

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-2985-fa.html


گروه دامپزشکی، گروه آموزشی علوم درمانگاهی، دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، ایران. ، aprs_1352@yahoo.com
چکیده:   (1978 مشاهده)
سابقه و هدف: بیماری کبدچرب غیرالکلی وضعیتی است که در آن تری‌گلیسیرید در سلول‌های کبدی افرادی که سابقه مصرف الکل ندارند، یا الکل به میزان کم استفاده می‌کنند، تجمع پیدا می‌کند. هدف از این مطالعه، بررسی اثر عصاره الکلی دو گیاه خارمریم و بوقناق به صورت تکی و ترکیبی روی کبد چرب غیرالکلی در رت‌های نژاد ویستار است. به دلیل نوآوری بودن و آنتی‌اکسیدان بالا این دو گیاه انتخاب شدند.
روش کار: در این مطالعه تجربی- مداخله‌ای- آزمایشگاهی 70 سر رت نژاد ویستار نر به صورت مساوی و تصادفی به هفت گروه 10 تایی تقسیم شدند، تعداد 10 سر موش به عنوان گروه شاهد منفی در نظر گرفته شد و بقیه رت‌ها تحت تیمار با یک رژیم غذایی پر چرب قرار داده شده‌اند، 21روز بعد از شروع تغذیه با رژیم غذایی پرچرب و مبتلا به کبد چرب شروع به درمان با عصاره الکلی خارمریم و بوقناق به مدت دو ماه به صورت تکی و ترکیبی در دو دوز حداقل 200 و حداکثر 400 میلی‌گرم به ازای کیلو‌گرم شده‌اند و در پایان دوره درمانی سال 1398 برای برسی میزان، غلظت اسیدهای چرب غیراشباع (  NEFA: Non-esterified fatty acids ) ، بتاهیدروکسی بوتیرات (  BHB: hydroxybutyrate-Beta)، آلانین آمینو ترانسفراز ( :Alanine aminotransferase ALT ) ، آسپارتات آمینو ترانسفراز (  AST: Aspartate aminotransferase) ، گاما گلوتامیل ترانسفراز (Gamma-glutamyl transferase : GGT ) خون‌گیری انجام و اطلاعات تجزیه وتحلیل شد. نتایج به‌دست آمده از پژوهش برای تجزیه و تحلیل با استفاده از نرم‌افزارآماری SPSS نسخه 24 استفاده شد. نتایج حاصله با استفاده از آزمون آماری آنالیز واریانس یک‌طرفه در سطح احتمال 95 درصد و سطح معناداری 5درصد مقایسه شد و در صورت وجود اختلاف آماری معناداری، از آزمون تعقیب توکی در سطح <0.05 P برای تعیین اختلاف بین گروه‌ها استفاده شد.
یافتهها: نتایج نشان داد که میزان NEFA و BHBA و ALT و AST و GGT در گروه‌های درمان شده با عصاره الکلی گیاه خار مریم و بوقناق به صورت تکی و ترکیبی نسبت به گروه شاهد و مثبت مبتلا به کبد چرب کاهش معناداری (05/0>P) داشته است. میزان AST در گروه شاهد و مثبت (1/4±9/145) و در شاهد منفی (4/114±11) و  ترکیبی (9/1±2/136) به این مقادیر یادشده هستند.
نتیجهگیری: به نظر می‌رسد که دو گیاه خارمریم و بوقناق می‌توانند برای درمان بیماری کبد چرب غیرالکلی مطرح شوند که البته نیازمند کارآزمایی بالینی در دام‌هاست  که سبب بهبود میزان آنزیم‌های کبدی می‌شود که به دلیل تأثیر این گیاهان روی بافت کبدی و بهبود میزان آنزیم‌های مربوط است. از این رو می‌توان از این گیاهان در تحقیق‌های آینده روی دام‌ها استفاده کرد و تأثیر آنها روی بهبود آنزیم‌های کبد و حفاظت از بافت کبد را بررسی کرد.
 
متن کامل [PDF 506 kb]   (176 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: دامپزشکی
دریافت: 1399/9/18 | پذیرش: 1400/11/19 | انتشار: 1401/5/27

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb